Osobní finance Pojištění

Uplynulý rok vede lidi k bilancování, více z nich se snaží žít lépe a zodpovědněji

Již je to více jak rok, co se Česká republika, potažmo celý svět, potýká s pandemií onemocnění covid-19. Přes rok tak žijeme v prostředí plném restrikcí a zákazů a denně slýcháme ne zcela pozitivní zprávy o dopadech nemoci na lidské zdraví, na ekonomiku a na naši budoucnost. Je tak logické, že jedním z efektů, které celá situace má, je i bilancování uplynulých měsíců a let.

A čím déle vše trvá, o to více jsou lidé odhodlaní nenechat se již příště zaskočit. Hledají způsoby, jak zhodnotit své finance a vrhají se do investic. Důkazem jest zvýšený zájem o koupi nemovitostí a tedy i o hypoteční úvěry, který jsme v posledních měsících i přes zhoršenou ekonomickou situaci mohli pozorovat. Svůj podíl na tom má samozřejmě i fakt, že v porovnání s předešlými roky byly nyní podstatně nižší úrokové sazby, nelze ale opomíjet vnitřní motivaci lidí.

Jestli nám totiž uplynulý rok něco ukázal, bylo to zejména to, jak křehký vlastně život je. Jak je jednoduché přijít o práci a jak málo stačí k tomu, abychom přišli o vše, co jsme roky pracně budovali. Touha být finančně více nezávislý je tak naprosto logická a peníze, jejich dostatek, mají v tomto bilancování důležitou roli. Představují svobodu.

Zatímco ale před pár měsíci se hlavní myšlenky většiny lidí točily kolem finančních rezerv a dostatečných úspor, s přibývajícími pandemickými měsíci začínají lidé myslet více do budoucna. Častěji se řeší důchodová a i životní pojištění, které spoustu Čechů ještě před nedávnem považovalo za zbytečné. „Konkrétně rizikové životní pojištění, u kterého dochází k vyplacení pojistné částky jen v případě pojistné události, je rozporuplným pojišťovnickým produktem. Tedy z pohledu pojištěnců. Jeho cena se totiž pohybuje v řádech několika set korun měsíčně a pro mnoho lidí byla ještě nedávno tato částka moc vysoká. Toto pojištění nebylo vnímáno jako potřebné a lidé se často snažili spíše vybírat životní pojištění se spořící složkou. Životní pojištění by ale nemělo být sjednáváno za účelem zhodnocení finančních prostředků, k tomu jsou určené vhodnější produkty. Rizikové životní pojištění kryje rizika spojená s lidským životem a zdravím a měl by ho mít každý, na kom je někdo finančně závislý. V posledních měsících však pozorujeme zvýšený zájem konkrétně o tento produkt a vnímáme, že se lidí více zajímají o svou budoucnost, případně budoucnost svých blízkých,“ říká Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Větší zájem o investice či různé typy životního pojištění ale není to jediné, co lidé v honbě za zodpovědnějšími a jistějšími zítřky podnikají. Pozorovat můžeme i snahu o lepší fyzické a psychické zdraví a mnohem častěji se setkáváme s větší solidaritou, lidé jsou vůči situacím ostatních vnímavější a ohleduplnější. Otázkou zůstává, zda toto odhodlání ve společnosti nadále zůstane i v případě, že pandemie nakonec nadobro odejde. A pokud ne, jak dlouho potrvá, než na celou situaci lidé zapomenou a vrátí se do stavu před březnem 2020?

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.