Exekuce

Jak žádat o výmaz z registru dlužníků?

Není složité se dostat do registru dlužníků. Často stačí pouze zažádat o úvěr a i přesto, že bude z daných důvodů zamítnut, má žadatel záznam v registru dlužníků. Co se tedy dá v takovém případě dělat, když potřebujete finanční půjčku, ale není možné ji získat právě pro záznam v registru? Celá věc se zprvu může zdát jako začarovaný kruh, ale i zde je možné vše vyřešit.

Výmaz z registrů o dlužnících

Existuje několik registrů dlužníků, v základě je možné rozdělit na SOLUS, kde je možné za jistých okolností výmaz provést a pak BRKI a NRKI, kde se výmaz provede jedině ze závažných důvodů. Obecně však platí, že o výmaz lze žádat, záleží na tom, zda bude vyhověno. Důležité je provést následující:

  1. Splatit veškeré závazky, které tak mohou být příčinou uvedení v registru
  2. Ukončit smlouvu s institucí, či institucemi
  3. Odebrat souhlas se zpracováním osobních údajů
  4. Poté podat žádost o výmaz z registru dlužníků

Kdy bude žádosti o výmaz vyhověno?

Vždy jen ze závažných důvodů, které k žádosti dodáte, jako je nesprávný údaj, pochybení z třetí strany (například jde o podvod), nesmyslné a nepravdivé údaje. Za takových podmínek je informace z registrů dlužníků odstraněná, v jiných případech je zapotřebí počítat s tím, že výmaz nebude automaticky proveden a také že žádost může být zamítnuta.

Co je nutné vědět o registrech dlužníků

Pakliže se domníváte, že záznamy s SOLUSu jsou uvedeny nesprávně, provedli jste všechny kroky k odstranění správně, ale přesto záznam zůstal, a žádost byla zamítnuta, pak je potřeba se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů a požadovat dle doložených dokumentů sjednání nápravy. Pokud se úřad odmítne záležitostí zabývat, pak je možno obrátit se přímo na soud.

BRKI a NRKI

Co se týče záznamů v bankovním a nebankovním registru klientských informací, pak zde je žádosti o výmaz vyhověno jedině ze závažných důvodů, jako jsou nesprávné informace, případně podvody. Jinak se běžně výmazy neprovádějí a záznamy má daný jedinec po splacení dluhu ještě 5 let poté, co smlouvu ukončí, dlužnou částku splatí. Pokud tak chcete přijít o negativní informace uvedené, je zapotřebí splátky, které jsou v prodlení splatit co nejdříve a navrátit se k běžnému splácení, protože informace se v BRKI a NRKI aktualizují až za 30 dní.

Když i tak potřebuji peníze

Není na tom tolik překvapující, že lidé, uvedení v registrech dlužníků, potřebují peníze. Proto také existují na trhu tzv. „půjčky bez registru“. U těchto půjček je zásadní, že poskytovatel nebude prohlížet záznamy v registrech dlužníků, a tak schválí půjčku i na základě jednoduché žádosti velice brzy. Nepříjemnou skutečností je fakt, že taková půjčka je o dost dražší a poskytována v řádu několik tisíc korun.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.