Osobní finance Pojištění

Odborníci očekávají nárůst cen havarijního pojištění a povinného ručení. Na kolik vás přijdou v roce 2021?

car crash collision accident on an city road in winter

Dle údajů České kanceláře pojistitelů z listopadu minulého roku rostla výše pojistného za povinné ručení nižším tempem, než tomu bylo v roce předešlém. Průměrná cena povinného ručení tak zakotvila na částce lehce přesahující tři tisíce korun. Jaký bude vývoj pro tento rok a kde se můžete pojistit nejlevněji?

Na nižším růstu cen za povinné ručení se částečně podepsala i jarní vlna pandemie koronaviru, kdy měla vládní opatření za následek menší pohyb obyvatel, a tím krátkodobě klesly škodní události. To se ovšem týkalo jen měsíců března a dubna, v ostatních měsících již nedocházelo k výrazným výkyvům. Na druhou stranu, průměrná škoda na majetku vzrostla o 5,2 %, což je mj. dáno i navyšující se cenou práce v autoservisech, rostoucí cenou náhradních dílů, ale i sofistikovanější technikou, která je při opravách používána a která je čím dál dražší. Nadále se tak prohlubuje propast mezi částkou za pojištění a výší škod, což může mít za následek jediné, a to je zdražení nejen povinného ručení, ale i havarijního pojištění.

Ceny povinného ručení se přitom počítají na objem budoucích škod, které nastanou během trvání pojištění se všemi riziky, které z toho vyplývají. Je tak nutné sledovat pokračující vysokou inflaci u majetkových i zdravotních škod. Pojišťovny navíc musí při kalkulaci pojistného postupovat proaktivně. Nemohou tak například snížit pojistné na základě přechodného poklesu škod. Naopak jejich cílem je zabezpečit postačitelnost pojistného i v případě, že počet a objem řešených škod skokově vzroste.

Pravděpodobně se tak během tohoto roku dočkáme plošného zdražení obou pojistných produktů, nemělo by se však jednat o žádné závratné částky. Navíc, stále existuje spoustu způsobů, kterými lze ceny povinného ručení i havarijního pojištění o něco málo snížit.

Nejdůležitější je při sjednání pojištění mít přehled o nabídkách na českém trhu. Ceny pojistných produktů se totiž mohou lišit o stovky korun. Vyplatí se tak nabídky srovnat přehledně online, díky čemu si můžete vybrat to nejlevnější povinné ručení, havarijní pojištění či kombinaci obou pojištění.  Tuto službu nabízí internetový srovnávač pojištění Klik.cz. Ten garantuje nejlepší ceny za povinné ručení pro dobré řidiče a nabízí rychlé a přehledné srovnání všech předních pojišťoven působících na českém trhu. Stačí pouze zadat základní údaje o pojistníkovi a vozidle a během pár sekund máte k dispozici na míru šité nabídky pojišťoven.

Ten samý postup platí i při uzavření havarijního pojištění nebo v případě komplexního pojištění vozidla. Ve všech případech však můžete cenu pojištění ovlivnit jak naježděnými bonusy, tak eliminací některých připojištění, které pro vaši osobu považujete za zbytečná. Na webu Klik.cz pak můžete samotné pojištění i uzavřít, a to bez toho, abyste museli pojistnou smlouvu podepisovat a posílat zpět. Tento druh pojištění online je totiž upraven občanským zákoníkem a akceptace smlouvy může proběhnout na dálku jen tím, že zaplatíte pojistné v řádném termínu. Veškeré dokumenty jsou poté zaslány obratem na e-mail a například zelená karta je navíc i zasílána poštou na uvedenou adresu. Celý proces je tak maximálně efektivní a pojištěná osoba tak může prakticky ihned vyrazit na cesty.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.