Pojištění

Povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění auta – jaký je v tom rozdíl?

Nedáte na svého čtyřkolového miláčka dopustit? Neradi za volantem riskujete a dbáte na bezpečnost? Každý řidič je zodpovědný za svou jízdu a technický stav vozidla. Stejně důležité je i pojištění auta. Jak vybrat nejvhodnější pojištění za nejlepší cenu? Vše se dozvíte v našem článku.

Ztrácíte se v pojmech, jako je havarijní pojištění, povinné ručení nebo pojištění auta? Jaké pojištění je povinné a které naopak dobrovolné? Pojištění je totiž nesmírně důležité právě v případech, kdy si způsobíte na vozidlu nějakou škodu, nebo přivodíte nepříjemnosti někomu jinému.

Pojištění auta

Určitě jste se setkali s pojmy, jako je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a havarijní pojištění. Zatímco s prvním z těchto pojištění, známým jako povinné ručení, má zkušenost každý řidič, druhé pojištění většina majitelů zanedbává. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jedním z rozdílů je to, že zatímco povinné ručení je nutné ze zákona pro každého majitele motorového vozidla, havarijní pojištění je zcela dobrovolná záležitost. To tedy znamená, že každé vozidlo má sjednáno povinné ručení, a naopak velké množství vozidel jezdí bez havarijního pojištění a jeho výhod. Přečtěte si, co jednotlivá pojištění obnáší.

Povinné ručení

Povinné ručení kryje všechny škody způsobené provozem motorového vozidla druhé osobě do výše sjednaného limitu. Povinné ručení hradí poškozeným účastníkům náklady na hmotné škody, újmu na zdraví či životě a újmu na ušlém zisku, o který poškozený vinou nehody přišel. Pojištění se vztahuje nejen na majitele vozidla, ale i na kohokoli dalšího, kdo vozidlo v době nehody řídil.

Povinné ručení ušetří vysoké náklady, které byste museli hradit z vlastní kapsy, kdybyste způsobili škodu ostatním. Chystáte se autem do zahraničí? Výhodou je, že pojištění platí i v cizích zemích. Seznam zemí najdete na zelené kartě, kterou dostanete při uzavření smlouvy. K povinnému ručení patří i asistence, kterou máte zdarma a pomůže vám v případě nenadálých událostí.

A jak je to s minimální výší pojistných limitů? Zákonem stanovené limity pro povinné ručení jsou 35 milionů korun na každého zraněného nebo usmrceného. Limit se vztahuje i na věcné škody bez ohledu na počet poškozených osob. K povinnému ručení si můžete sjednat také některá připojištění. Například Kooperativa pojišťovna nabízí pojištění vozidla NAMÍRU, které kombinuje povinné ručení, havarijní pojištění a nejrůznější doplňková pojištění. Výhodou je, že máte vše v jedné smlouvě a výrazně ušetříte na pojistném. Pokud jezdíte zodpovědně a bez nehod náleží vám bonusy, které sníží cenu pojištění i o několik desítek procent!

Havarijní pojištění

Možná to znáte. Spěcháte na nákup a při návratu k autu zjistíte, že vás nějaký dobrák naboural a ujel. Co teď? Nechcete přece způsobenou škodu platit ze své kapsy. S havarijním pojištěním ochráníte jak sebe, tak i vaše auto a majetek v něm. K havarijnímu pojištění si můžete přidat i další rizika, jako je odcizení, vandalismus nebo poškození auta přírodními živly. Pojištění se sjednává se spoluúčastí. To znamená, že se spolupodílíte na náhradě škody. Za vyšší spoluúčast získáte slevu na pojistném – čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné.

TIP: Sjednejte si povinné ručení a havarijní pojištění u jedné pojišťovny! Výhodou je, že si můžete převést dosud získaný bonus, a navíc získáte i slevu za sjednání.

K havarijnímu pojištění můžete sjednat tzv. pojištění GAP (Guaranteed Asset Protection Insurance). Vlastníte nové vozidlo? Připojištění GAP umožňuje pojistit vozidlo proti ztrátě jeho hodnoty. Pojišťovna tak garantuje pojistné krytí do výše původní ceny vozidla. Takže cena vozu v očích pojišťovny neklesne po dobu dalších 3 let od sjednání. Výhodou pojištění je také to, že se nebere v potaz spoluúčast. Už víte, kde sjednat nejvýhodnější pojištění auta? Zapomeňte na přemrštěné částky! S portálem Tipli.cz ušetříte čas i peníze.

Pojištění auta online? Zkuste Tipli!

Už jste slyšeli o Tipli? Jedná se o cashbackový portál, který pomáhá lidem ušetřit nemalé peníze! Tipli je v současné době nejvíce rostoucím cashbackovým portálem v České republice. Jak vlastně cashback funguje? Vyberte si svůj oblíbený e-shop, proklikněte se na něj z Tipli a objednejte si zboží nebo služby tak, jak jste zvyklí. Jakmile v obchodě nakoupíte, obchodník se spojí s Tipli a vy získáte z provedeného nákupu část peněz zpět na účet. Takže nakupujete stejně pohodlně jako obvykle a Tipli zařídí zbytek.

Odměna vás nemine ani při sjednání pojištění. Nyní už nemusíte chodit po bankách a shánět nejlepší pojištění pro svého motorového miláčka! Vše jednoduše zřídíte z tepla domova a jako bonus dostanete část peněz zpět! Sjednejte si pojištění auta například u Allianz pojišťovny a získejte cashback až 6 %!

 

Stále tápete, jakou pojišťovnu vybrat? Na trhu jich existuje hned několik a není snadné se v nich vyznat. S Tipli získáte přehled o všech nabídkách pomocí profilů pojišťoven a nesmí chybět ani finanční magazín. Zkrátka na Tipli najdete všechny důležité informace na jednom místě!

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.