Exekuce

Dražba nemovitostí v exekuci – možnost, jak přijít k bytu či domu výhodněji

Zájemci o vlastní bydlení musí sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Prodejní ceny bytů nepřestávají stoupat a v průběhu třetího kvartálu opět citelně vzrostly. Mnozí odborníci tvrdí, že trh začíná narážet na strop – finanční možnosti obyvatel nejsou neomezené a okruh lidí, kteří jsou schopni utáhnout dražší hypotéky, se stále zmenšuje. Jednou z mála možností, jak získat nemovitost levněji, je dražba nemovitosti v exekuci. Kdo se jí může zúčastnit – a za kolik se vlastně domy, byty a další položky zabavené v rámci exekuce prodávají?

Exekuce nemovitostí není zrovna úsměvná záležitost. Na jedné straně stojí člověk, který z určitého důvodu není schopen hradit závazky, a proto přichází o jedu z nejdůležitějších věcí – vlastní střechu nad hlavou. Na druhé straně jde o příležitost pro někoho, kdo by si za standardní cenu nemohl byt či dům dovolit.

Dražba a exekuce nemovitosti samozřejmě nejsou tak černobílé. Samozřejmě se nedraží pouze exekučně zabavené byty a domy – předmětem dražby bývají i nemovitosti, o které jejich majitelé nemají zájem, ačkoliv by bylo v jejich finančních možnostech závazky uhradit. A mez zájemci o dražené nemovitosti nejsou pouze lidé, kteří by jinou cestou pořízení vlastního bydlení finančně neutáhli. Dražba nemovitostí v exekuci je lákavá také pro investory a další typy zájemců.

Dražba nemovitostí v exekuci probíhá dvěma způsoby. Zájemci se jí mohou účastnit osobně v dražební síni, ale také na dálku – prostřednictvím tzv. elektronické dražby. V obou případech je nutné uhradit dražební jistotu. Jedná se o částku, která slouží jako záloha na danou nemovitosti. Výherce po dražbě doplatí zbylou část prodejní ceny, ostatní (neúspěšní) dražitelé dostanou zálohu neprodleně zpět.

Dražby nemovitostí v exekuci se může zúčastnit každý, kdo dosáhl plnoletosti a je způsobilý jednat sám za sebe. Případně osoba pověřená na základě plné moci.

Co se týče ceny, nemovitosti se obvykle draží za 2/3 tržní hodnoty. Pokud se položka neprodá, putuje do dalšího kola s ještě nižší cenovkou. Další informace o daném tématu najdete na stránkách exekutorského úřadu exekuce-ova.cz.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.