Exekuce

Jak vymáhat pohledávky efektivně? Poradíme!

Jste v situaci, kdy vám lidé dluží? Nezáleží na tom, zda podnikáte a odběratelé nechtějí platit faktury, nebo jste soukromou osobou a dlužníci vám nechtějí vrátit půjčku. V obou případech by mělo přijít na řadu důsledné vymáhání pohledávek, protože svépomocí nikdy nedosáhnete tak dobrého výsledku jako u profesionála. Buďme však trochu konkrétnější – podíváme se na cesty, kterými jde portál ePohledávky.cz. Ten vám jako věřitelům umožní vše vyřídit pohodlně online.

Nejjednodušší cesta? Prodej vašeho nároku

Je-li situace posouzena pozitivně a nárok na peníze skutečně máte, je možné vydat se tou nejjednodušší cestou – cestou prodeje konkrétního nároku. Výhody v rámci tohoto vymáhání dluhů jsou zřejmé. Je to především rychlost. Peníze dostanete ihned a již vás nezajímá, jak bude nový věřitel pohledávku vymáhat a zda se mu to povede. Ideální volba, pokud nechcete absolvovat zdlouhavé postupy spojené s naším soudnictvím.

Druhou cestou je takzvané zastupování nároku

Metoda sice pomalejší, ale stále platí důležitý fakt – vy se do jednotlivých kroků nemusíte nijak zapojovat. V rámci vymáhání faktur vás zastupuje společnost ePohledávky.cz, která vyzve dlužníka k zaplacení. Pokud k němu, stejně jako k domluvě na splátkách nedojde, je podána žádost o vydání platebního rozkazu. Je-li ze strany soudu vyhověno, nastávají tři možnosti:

  • Zaplacení pohledávky
  • Klasické soudní jednání – pokud podá dlužník odpor
  • Exekuce – pokud odpor nepodá a pohledávku nezaplatí

Ideální pro nás jako věřitele je samozřejmě okamžité zaplacení. Pokud k němu nedojde, nemusíme zoufat, jelikož u vymožení končí i zbývající dvě cesty.

Exekutor na vaší straně

Dnes se o exekutorech mluví ve velmi negativním duchu – především v souvislosti s jejich praktikami. Jste-li na opačné straně barikády a realizujete třeba vymáhání směnky, pak jejich postup naopak oceníte. Exekutor je na vaší straně a tak vám dává do rukou možnosti, jak pohledávku vymoci třeba stržením peněz z účtu, srážkami z výplaty, nebo prodejem movitého či nemovitého majetku. To vše také zajistí třetí osoba – v tomto případě právě on.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.