Investice

Jak vybrat kvalitní korporátní dluhopisy?

Rozhodli jste se s rokem 2020 vstoupit do světa investic? Hledáte investici se zajímavým výnosem a optimální mírou bezpečnosti? Potom svoji pozornost zaměřte na korporátní dluhopisy. Investice do firem se těší velké oblibě začínajících, ale i zkušených investorů Nabídka korporátních dluhopisů na českém trhu je velice rozmanitá. Nejtěžší je tak vybrat firmu, která nabízí kvalitní korporátní dluhopisy. A co by měl kvalitní dluhopis splňovat?

Dluhopisy jedině s prospektem ČNB

Vydávat dluhopisy může v podstatě každá firma, a to v rámci tzv. podlimitní emise nebo na základě prospektu ČNB. Podlimitní emise patří mezi nejčastější způsob emise dluhopisů, kterou může firma využít do 150 investorů nebo do 1 milionu eur. Tento typ emise však není nikde evidován, což s sebou přináší riziko, že firma nabízející dluhopisy má nekalé úmysly či nebude schopna splatit své závazky. Nejvíce nekvalitních dluhopisů lze najít právě v tzv. podlimitní emisi. Vlastnictví prospektu ČNB nelze chápat jako záruku nulového rizika, ale je jistotou, že poskytnuté informace o firmě jsou skutečné. Ověření rizika je tak daleko snadnější.

Prověřte si společnost do detailu

Při výběru kvalitního dluhopisu je důležité si dobře prověřit společnost, která korporátní dluhopisy nabízí. Kvalitní korporátní dluhopisy lze očekávat zejména od stabilní společnosti s historií. Žádnému investorovi by neměly uniknout především informace, jako je:

  • historie a základní údaje emitenta,
  • hospodářské výsledky společnosti,
  • rizikové faktory,
  • použití finančních prostředků,
  • předmět podnikání,
  • emisní podmínky dluhopisů apod.

Důležitým faktorem je samozřejmě také výnos, který by však nikdy neměl být rozhodujícím kritériem, jelikož vyšší výnos může znamenat vyšší riziko.

Kladné reference jako bonus navíc

Při hledání kvalitních dluhopisů se nakonec mrkněte na reference společnosti, avšak nepovažujte je za jediný zdroj pro vaše rozhodnutí. Reference jsou totiž velice zrádné, jelikož inzertní portál může provozovat přímo společnost, která dluhopisy nabízí. Nebo může být hodnocení fiktivní či za prodej dluhopisů získává web od určité společnosti provizi.

Pokud znáte někoho, kdo již do kvalitních korporátních dluhopisů investuje, pak máte vyhráno. Pokud ne, pak vám přinášíme tip na společnost Europa Investment Property, která se věnuje nemovitostem. Prověřit si jí můžete na jejích webových stránkách, kde získáte všechny potřebné informace.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.