Investice

Investování do zlata jako ochrana před inflací a alternativní investice

Inflace je slovo, které v poslední době zní stále hlasitěji. A není to překvapení. Podle Českého statistického úřadu se cenová hladina v České republice letos v září zvýšila meziročně o úctyhodných 18 procent. S tímto nárůstem může být boj obtížný, zejména pro ty, kteří se snaží ochránit své úspory a zvýšit pasivní příjem. Jedním z tradičních nástrojů pro boj s inflací je investování do zlata.

Zlato jako ochrana před inflací

Zlato bylo historicky považováno za bezpečný úkryt v dobách ekonomických nepokojů a inflace. Jeho hodnota trvá tisíce let, a proto mnoho investorů stále vidí zlato jako účinný způsob ochrany před inflací. Kupodivu, cena zlata v českých korunách za stejné období zaznamenala pokles o 8,6 procenta. Může to být způsobeno různými faktory, ale stále zlato zůstává zajímavou volbou pro ochranu před inflací v delším časovém horizontu.

Nicméně, investice do zlata má své vlastní nevýhody. Jednou z nich je výrazná volatilita ceny. Letošní rok je dokonalým příkladem – po napadení Ukrajiny Ruskem rychle vystřelila cena zlata strmě vzhůru, ale od poloviny dubna klesá. Pokud preferujete investice s pevným výnosem, může být lepší alternativou investovat do zajištěných úvěrů.

Tip: Očekávanou výnosnost investic vám pomůže spočítat složené úročení kalkulačka.

Investice do zajištěných úvěrů jako alternativa

Investice do zajištěných úvěrů mají potenciál lépe se bránit proti inflaci. Průměrný roční výnos investic na platformě Bondster, která nabízí zajištěné úvěry od prověřených poskytovatelů, dosahuje 13,7 procenta. To znamená, že můžete očekávat stabilnější návratnost než u zlata.

Alternativní investice do zlata

Pokud se chcete podílet na vývoji ceny zlata, ale nechcete držet fyzické investiční zlato, existují alternativy. Burzovně obchodované fondy, označované zkratkou ETF či ETC, vám umožňují zakoupit si podíl ve fondu, který se zabývá obchodováním se zlatem. Správci těchto fondů mohou držet zlato fyzicky, nebo se podílet na jeho vývoji pomocí finančních derivátů.

Klasické podílové fondy také mohou obsahovat investice do zlata a dalších drahých kovů a komodit. Před nákupem fondu byste si však měli prověřit, co přesně obsahuje jeho portfolio.

Zlato v investičním portfoliu

V moderním investičním portfoliu je důležité mít diverzifikaci, což znamená rozložení investic mezi různé třídy aktiv. Zahrnuje to akcie, podílové fondy, ETF, státní či firemní dluhopisy a také alternativní investice, jako jsou zajištěné úvěry, kryptoměny a komodity, včetně drahých kovů.

Zlato může být jednou z komodit v tomto rozložení, ale je důležité vzít v úvahu jeho volatilitu. Můžete zvážit různé alternativy, včetně investic do zajištěných úvěrů od prověřených poskytovatelů, což je jedna z možností, jak snížit riziko ve svém portfoliu.

Pokud máte zájem o investice do zajištěných úvěrů, můžete je snadno provádět prostřednictvím platformy Bondster. Investice do zajištěných úvěrů mohou nabídnout stabilní roční výnos až 17 procent ročně.

Ať už se rozhodnete pro investice do zlata, zajištěných úvěrů, nebo jiných forem investování, je důležité mít jasnou strategii a brát v úvahu své finanční cíle a toleranci k riziku. Každý investor je jedinečný, a tak je důležité najít strategii, která nejlépe odpovídá vašim potřebám a cílům.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.