Osobní finance Pojištění

Za škodu nesete odpovědnost téměř za každé situace. Ochránit vás může pojištění odpovědnosti

Když někomu způsobíte škodu, musíte ji uhradit. Někdy v plné výši, jindy pouze z části. V praxi záleží, kde a za jakých podmínek ke škodní události dojde. Ochránit vás může pojištění odpovědnosti neboli pojistka na blbost. Pojišťovny produkt nabízí ve dvou základních variantách – pro práci a „běžný občanský život“.

Kolik po vás může chtít zaměstnavatel?

Dle zákoníků práce je zaměstnanec odpovědný za škodu způsobenou zaměstnavateli ve výši do 4,5násobku průměrné hrubé mzdy v době bezprostředně před škodní událostí. Typickým příkladem je poškozený notebook. V určitých případech je však zaměstnanec za škodu odpovědný v plné výši – jedná se o situace, kdy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem dojde k uzavření (písemné) dohody o odpovědnosti za svěřené hodnoty.

Díky pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli můžete na pracovišti fungovat bez zbytečného stresu. Jen nezapomeňte, že pojišťovna nehradí škody, které pojištěnec způsobil úmyslně, v opilosti a pod vlivem omamných látek.

Když se všední den promění v noční můru

Pojištění občanské odpovědnosti kryje škody, které pojištěná osoba způsobí na majetku či zdraví třetích osob. Typickým případem může být vytopení sousedova bytu, kdy voda napáchá škodu ve výši několika desítek tisíc korun. Anebo škoda na zařízení hotelu, kterou způsobily rozdováděné děti. A co teprve nehoda na svahu při lyžovačce Alpách? Lyžař vás může zažalovat za trvalé škody na zdraví i za ztrátu na výdělku. V konečném součtu zaplatíte stovky tisíc až miliony korun – tedy pokud vás nechrání pojistka na blbost.

Pojistné z vaší kapsy ukrojí jen pár set korun za rok, což je velmi malá daň za jistotu, že „kdyby něco“, nebudete na řešení nelehké životní situace sami.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.