Uncategorized

Víra ve zlato už od dob válek

Veškeré okolnosti posledních dvou, tří let nás dohání k jednomu – k tomu, abychom se svými financemi a úsporami obecně zacházeli trochu lépe. Abychom je nenechávali jen na běžném účtu, kde je pohltí inflace, ale abychom se snažili o to, že budou na své hodnotě růst. K tomu nám ostatně pomáhají investice, což je široká kategorie příležitostí. Z posledních průzkumů však vyplývá, že těmi nejatraktivnějšími jsou komodity jako zlato, konkrétně investiční zlato. U zlata ostatně ještě chvíli zůstaňme. Všimli jste si, že v něm máme tak nějak přirozenou důvěru?

Víra ve zlato už od pradávna

V akcie příliš mnoho lidí nevěří, kryptoměny jsou pro mnohé jen vabankem a dluhopisy jsou něco, v čem má jistě někdo prsty. Domněnky sídlící v hlavách lidí nemají konce ani hranic. Když se však řekne „zlato”, člověk má tendenci automaticky říkat, že je skvělé a že by takovou zlatou cihličku chtěl mít každý doma. Není to rozhodně nic překvapivého, víra ve zlato je s námi už tak nějak zažitá dlouhé roky, ne-li staletí.

Zlato totiž bylo vůbec první platidlo a také uchovatel hodnoty. Spjato je s námi od dob dávné minulosti. Když zapátráme v historii zjistíme, že o prvních zlatých mincích se v Číně píše už od roku 1000 před naším letopočtem.

Neskončilo to ani příchodem bankovek

Prakticky v celé naší historii nebyla chvíle, kdy by zlato v našich očích nebylo skutečným bohatstvím. Člověk si myslel, že se vše změní s příchodem bankovek, ale nestalo se tak. Zlato i nadále je synonymem uchovávání hodnoty, ostatně i proto je o něj zájem v případě, že se rozhodneme investovat.

S inflací se pamatuje na zlato ještě více

I když je pravdou, že do zlata tak nějak investujeme automaticky, s příchodem vysoké inflace se o investování do zlata mluví daleko více. Vzpomíná se totiž na takzvaný zlatý standard, který fungoval v letech 1870-1914. Všechny země světa měly tou dobou své měny vázány na zlato. Každá bankovka byla krytá zlatem čili nebylo možné vytisknout více peněz, než bylo zlata. A to byla vlastně taková pojistka před tehdejší inflací.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.