Půjčky a úvěry

Soukromé půjčky na směnku

Potřebujete si půjčit opravdu rychle a nechcete ztrácet čas zdlouhavou administrativou? Jednou z možností jsou soukromé půjčky na směnku, jejichž podstatou je (mimo smlouvy o půjčce) směnka na požadovanou částku. Poskytovatelé těchto úvěrů po žadatelích vyžadují jen minimum informací a dokladů, což z půjčky činí jednu z nejjednodušších a nejdostupnějších vůbec.

Co je to směnka?

Zmínili jsme, že podstatnou soukromé půjčky na směnku je směnka – cenný papír, díky kterému může věřitel směnky vymáhat uvedenou sumu v konkrétním termínu a místě. Jde o platební a úvěrový nástroj, který přesně definuje vztah mezi dlužníkem a věřitelem.

Směnky upravuje směnečný a šekový zákon č. 191/1950 Sb., ve znění zákona č. 29/2000 Sb. a v praxi se využívá několik druhů směnek. Aby mohla být uznána za platnou, musí splňovat několik zákonem stanovených náležitostí. V případě, že dlužník nesplní svůj závazek v rámci rychlé půjčky na směnku, dojde k vymáhání prostřednictvím právního zástupce.

Směnka - vzor. Zdroj: is.muni.cz
Směnka – vzor. Zdroj: is.muni.cz

Výhody a nevýhody soukromé půjčky na směnku

Pro dlužníka jsou tyto úvěry výhodné s ohledem na rychlost a dostupnost a věřitel zase získá nástroj, který výrazně usnadňuje vymahatelnost. Soukromé půjčky na směnku jsou navíc neúčelové a peníze, které si dlužník půjčí, tak může využít na cokoliv. Nebankovní společnosti a soukromí investoři, kteří tuto formu půjčky nabízí, většinou nezkoumají registr dlužníků a v mnoha případech ani bonitu.

V případě jakýchkoliv problémů se může majitel směnky (nebo směněčný věřitel) obrátit na soud nebo rozhodčí řízení a pokud dlužník do 3 dnů nedostojí svým závazkům nebo nepodá námitku, dojde k vydání platebního rozkazu.

Mezi největší nevýhody soukromé půjčky na směnku od soukromých osob patří vyšší RPSN a často i netransparentní podmínky ve smlouvě. Před podpisem je proto velmi důležité pročíst všechny pasáže a to i ty, které jsou podle věřitele „nepodstatné“.

2 komentářů

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.