Investice

Proč by se mělo investovat do zlata?

Zejména v době finanční krize a neustále rostoucí inflace se řada lidí ptá, kam schovat své dlouho střádané úspory, aby nedošlo k jejich znehodnocení. A zatímco někdo se snaží využívat měnovou kalkulačku a chce vytěžit z dobrého kurzu dolaru nebo jiné měny, jiní chtějí jít cestou méně rizikovou a po staletí preferovanou. A tou je investice do zlata. Má však tato investice smysl, nebo se jedná jenom o spíše profláknutý trend?

Investice do zlata jako jistota v nejisté době

Už po dlouhé roky platí, že zlato jako komodita roste v době, kdy všechno ostatní padá. Jinými slovy že v době krize má skutečně smysl. V současné době, kdy ekonomiku nejen sužuje krize a vysoká inflace, ale také se na ekonomice výraznou měrou podílí dluhy z minulosti nebo válka na Ukrajině, se tak jeví investice do zlata jako ta nejlepší cesta.

To, že se jedná pravděpodobně o pravdivou domněnku, potvrzují i mincovny nebo prodejci drahých kovů, kteří mají hotové žně, a to zejména v posledních měsících. Lidé po zlatých kovech v různých podobách sahají a chtějí si právě tímto způsobem ochránit své úspory.

Jen za posledního půl roku se eviduje nemalý obrat v tomto byznysu, a to konkrétně 1,1 miliardy korun. Prodejci očekávají, že obrat celého roku se dotkne i dvou a půl miliard, což by znamenalo nárůst o půl miliardy v meziročním srovnávání.

Zlato není zatíženo DPH

Mezi benefity zlata jako drahého kovu a jako investice patří i fakt, že investice do něj není zatížená DPH. Odborníci však upozorňují na jedno – do zlata by se nemělo investovat proto, aby se očekával pravidelně generovaný zisk. Na takové bázi zlato není postavu, ale slibuje bohatství pouze v dlouhodobém horizontu.

Mluvíme přece jen o takzvané volatilní komoditě, která má své vzestupy a pády jako prakticky jakékoli jiné investice. Ve střednědobém nebo dlouhodobém horizontu se však na zlato dá vždycky spolehnout, v krátkodobém už to tak pozitivní není.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.