Investice

Nenechte se nachytat aneb Na co si dát pozor při investici do korporátních dluhopisů

Se stále se zvyšující inflací a nejistotou téměř ve všem hledají investoři bezpečné způsoby, jak zhodnotit své úspory. Často skloňovaným termínem posledních měsíců jsou investice do dluhopisů. Nikoliv však do těch státních, které mají nízké zúročení, ale do korporátních neboli firemních. Ty slibují poměrně vysoký zisk a jsou jakousi zárukou poměrně rychlého zhodnocení peněz. Opravdu je však tato investice bez rizika?

Buďte obezřetní

I ve světě dluhopisů platí, že obezřetnost je na místě. A u těch korporátních to platí dvojnásob. Pokud totiž chcete mít jistotu, že se vám vaše peníze skutečně vrátí zpět, je třeba důkladně si prověřit, komu své peníze půjčíte. Než tedy uděláte jakékoliv rozhodnutí, prozkoumejte veřejně dostupné dokumenty a výkazy ve sbírce listin, prostudujte si také účetní závěrky a nezapomeňte ani na důkladné pročtení informací zveřejněných na webu dané firmy.

Vždy byste si měli důkladně prozkoumat, kdo za danou společností stojí – tedy kdo je jejím vlastníkem, a také to, jakou má historii nejen firma samotná, ale i její majitelé. Opomenout byste neměli ani nejrůznější recenze a hodnocení, a to především z veřejně dostupných zdrojů na internetu. I když budete tomuto zkoumání muset věnovat nějaký čas, je to jediný rozumný způsob, jak si můžete ověřit, že daná společnost opravdu existuje, má reálné a dostatečné základy a je schopna fungovat i do budoucna. A právě otázka uplatnění v budoucnu by měla být jedním z rozhodujících faktorů, které budou hrát roli při vašem rozhodování. Oborů, které mají zajištěnu slibnou budoucnost, není zase tolik, i když je jich pořád dost, abyste měli z čeho vybírat. Jedním z příkladů vhodného kandidáta může být například firma Uniprospe, jež se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, což je oblast, která je opravdu potřebná i do budoucna.

Spočítejte si výnosovost své investice

Jakmile provedete předchozí analýzu a předvyberete si určitou společnost, kterou byste chtěli podpořit nákupem korporátních dluhopisů, nezapomeňte si také zjistit, jak tato firma ručí za své závazky a zda má stanoven rating. Jestliže se i po prověření těchto parametrů doberete k výsledku, že by investice měla být bezproblémová, spočítejte si výnosovost a seznamte se s termínem splatnosti dluhopisů. Pokud se vrátíme k již zmíněné investici s Uniprospe.eu, pak se jedná o emitenta, který nabízí dluhopisy, jež jsou splatné v prosinci letošního roku a garantují výnos 9,5 procenta. Přesně tak tedy víte, kdy se vám od Uniprospe vaše investice vrátí a také s jakým zhodnocením.

Pokud se rozhodnete pro zhodnocení svých financí prostřednictvím korporátních dluhopisů, buďte obezřetní a vždy raději dvakrát prověřujte, než uděláte první krok. Svět investic je poměrně nevyzpytatelný a jen správně zvolený emitent vám bude zárukou, že neproděláte.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.