Půjčky a úvěry

Nejlepší financování vozu: Je lepší úvěr, nebo leasing?

Většina lidí, která nekupuje auto či moto za hotovost, ale sáhne po možnosti koupě auta na splátky, volí raději úvěr než leasing, který byl před pár lety velmi oblíbený. Důvodem poklesu obliby leasingu je kromě změny v legislativě i vědomí člověka, protože nespornou výhodou úvěru je vlastnictví auta. Oproti leasingu se tedy kupující stává majitelem vozidla. Mimo jiné úvěry jsou na rozdíl od leasingu flexibilnější. Lze je předčasně splatit či prodloužit dobu jejich splatnosti.

V rámci finančních leasingů si své místo udržuje operativní leasing, který se stává oblíbeným hlavně u podnikatelů. Co doporučuje internetový poradce?

Specifika úvěru na auto

 • Účelový úvěr: Financování koupě nového, zánovního či ojetého vozu
 • Kupující se stává vlastníkem vozidla, přejímá nad ním vlastnické právo
 • Úvěr nepodléhá DPH z finančních služeb
 • Volitelné náklady na havarijní pojištění a povinné ručení

Výhody úvěru na auto

Mezi výhody úvěru na auto patří již zmíněné vlastnictví vozidla, kdy na kupujícího jsou při podpisu kupní smlouvy auta převáděna veškerá vlastnická práva. Druhou největší výhodou úvěru na auto je možnost předčasného splacení, prodloužení splatností či možnost jednorázového splacení před vypršením smlouvy.

 • Volitelná doba splatnosti, od 6 měsíců
 • Podnikatelé mají možnost odepisování vozu z účetnictví
 • Neziskové a příspěvkové organizace mohou splátky uplatnit jako položku v nákladech
 • Zdravotně postižení mohou na nákup vozu využít státní dotace
 • Bonusy u povinného ručení plynoucí z pojistky

Nevýhody úvěru na auto

 • Uvádění ručitele, případné ručení kupovaným vozem
 • Složitější proces vyřizování při podpisu smlouvy

Jak vybrat nejlepší úvěr na auto?

Při výběru úvěru na auto bychom měli vzít v potaz všechny náklady na úvěr. Měli bychom si sečíst náklady za akontaci (první splátka), náklady za ostatní splátky, poplatek za zprostředkování, další možné poplatky a zůstatkovou cenu.

RPSN

Předním určovatelem výhodnosti úvěru je jeho RPSN (roční procentní sazba nákladů). RPSN představuje procentní podíl z dlužné částky. Tento podíl pak musí kupující splatit během jednoho roku.

Havarijní pojištění a povinné ručení

Důležitým určovatelem úvěru jsou i havarijní pojištění a povinné ručení. Pozor si dejte na nulové navýšení, které představuje nulový úrok pro zákazníka.

Akontace (úvodní splátka)

Naopak výhodou bývá nulová akontace. Jde o nulovou úvodní splátku, což znamená, že následné splátky sou vyměřovány z celé pořizovací ceny vozu. Z druhé strany nulová akontace vede k prodloužení splatnosti úvěru.

Jednotlivé společnosti, bankovní i nebankovní, nabízejí různé úvěry s odlišnými splátkami, splatností, RPSN, atd. Je potřeba vybírat úvěr s pečlivým uvážením, přesto je však účelový úvěr na koupi vozidla mnohem výhodnější než leasing.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.