Bydlení

Jak řešit vytopení bytu?

Co dělat v případě vodovodní havárie? Především nepanikařte a soustřeďte se na jednotlivé úkony, aby cesta z této šlamastyky byla pro všechny účastníky co nejsnadnější. Vodovodní škody patří mezi nejčastější, lze jim sice předcházet důslednou kontrolou všech hadiček a trubek, ale i tak k nim dochází. Co dělat, když teče voda doma i k sousedům?

Vypnout vodu a začít fotit

Přijdete domů a po otevření dveří vidíte tu spoušť. První, co musíte bezpodmínečně udělat, je vypnout přívod vody do bytu, případně hlavní přívod, který se nachází v suterénu bytového domu. Poté nesahejte po kýblu s hadrem. Okamžitý úklid musí posečkat do doby, než zdokumentujte škody u vás v bytě i u sousedů, ke kterým se voda dostala stropem, stoupačkami, spárami mezi panely nebo jiným způsobem. Při focení neopomiňte zdokumentovat detaily škod a míru poškození zásadních součástí bytu, jako jsou podlahy, nábytek, ale také elektroinstalace.

Škody jdou za viníkem

Kdo bude platit za vzniklé škody? Samozřejmě viník dané situace, což jste v tomto případě vy. Zatímco na škody ve vlastním bytě se vztahuje pojištění domácnosti, ty u sousedů se řeší z vlastní peněženky nebo pojištěním občanské odpovědnosti, které je více známé jako pojištění proti blbosti. U kvalitních majetkových pojištění bývá tato pojistka součástí, zkontrolujte proto její aktuálnost a variantu podle výše pojistného plnění.

Nahlášení škod

Až poté, co vše zdokumentujete, můžete začít uklízet a zaslat podklady pro řešení pojistné škody. Pro nahlášení škod funguje u pojišťovny ERGO nonstop asistenční linka, kam se pojistné události hlásí a následně se posílají potřebné dokumenty. V rámci asistence můžete využít také pomoc s řemeslným servisem. Instalatér nebo elektrikář se bude v urgentních případech více než hodit.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.