Bydlení Hypotéky

Hypotéky: stoprocentní už neexistuje, jaké druhy hypotéky existují?

Hypotéka je speciální druh úvěru, u kterého si půjčujete obvykle větší částky peněz. A půjčujete si je na pořízení nemovitosti. Tato nemovitost se obvykle stává zástavou půjčky, což znamená, že v případě, že přestanete platit pravidelné splátky hypotéky, banka má právo zastavenou nemovitost prodat. Od roku 2016 ale banky nesmí půjčovat peníze na celou hodnotu nemovitosti. To znamená, že určitý objem peněz musíte mít našetřen, abyste si mohli hypotéku dovolit.

90% hypotéka

90% hypotéka je maximum, co vám banka může poskytnout. Znamená to, že vám banka půjčí maximálně 90 % z odhadní ceny nemovitosti. V případě nákupu nemovitosti za 2 000 000 Kč tedy můžete od banky dostat maximálně 1 800 000 Kč. Zbylých 200 000 Kč si musíte našetřit. V případě, že tyto peníze nemáte, existují ještě další možnosti, jak získat potřebnou peněžní částku – například zastavit ještě jednu nemovitost. 90% hypotéka není nejvýhodnější, úrok je u ní nejvyšší ze všech ostatních hypoték. Na tento typ hypotéky dosáhnou jen žadatelé mladší 36 let.

80% hypotéka

Jedná se o nejvýhodnější hypotéku na trhu. V tomto případě vám banka půjčí pouze 80 % odhadní ceny nemovitosti. V případě nemovitosti za 2 000 000 Kč tedy od banky získáte maximálně 1 600 000 Kč a zbytek musíte doplatit ze svého. Platí, že čím vyšší je zástava úvěru, tím nižší úrok platíte. Takže úrok v případě této hypotéky je podstatně nižší, míra vaší spoluúčasti je vyšší.

Další druhy hypoték

To, že jsou hypotéky 80% a 90% nejčastější na trhu neznamená, že si musíte půjčovat pouze tyto částky. Pokud máte našetřenou čtvrtinovou hodnotu nemovitosti, pak si půjčíte jenom 75 % z ceny nemovitosti. Hypotéky mohou mít označení LTV 80 nebo LTV 90. Nejedná se o nic jiného, než je jen oficiální značení 80% a 90 %hypotéky. A pozor: ne na všechny nemovitosti si můžete vzít hypotéku! Pokud je například nemovitost zatížena věcným břemenem, obvykle ji nelze použít jako zástavu.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.