Investice

Investice 2020: Jak zhodnotit svoje peníze

Máte volný kapitál a chtěli byste, aby pro vás pracoval? V tomto článku pro vás máme několik tipů, kam můžete svoje peníze vložit.

Indexové a podílové fondy

Fond je zlatou střední cestou pro běžného smrtelníka. Je totiž vhodný i pro ty, kteří nemohou investovat stovky tisíc korun. Investiční fond rozloží riziko mezi více podílníků. Vaše peníze totiž vkládáte nikoliv do jedné firmy, ale hned do několika společností naráz. V případě krachu některé z nich tak nemusíte mít strach, že o všechno přijdete.

Při výběru fondu se ohlížejte nejen na obor. Dejte si pozor také na vstupní požadavky a pravidelné poplatky. Zdá se vám, že poplatek ve výši jednoho procenta je přijatelný? Ano, máte pravdu. Jenže pokud budete investovat dlouhodobě, může vás to stát až 25 procent vašich zisků za 30 let.

P2P půjčky

Velké výnosy a relativně malé riziko. Tak by se daly popsat P2P půjčky. Investiční projekty tohoto typu možná dobře znáte díky české společnosti Zonky. Její motto zní: „Lidé půjčují lidem.“ A stejně tak to funguje i u ostatních P2P platforem. S tím rozdílem, že půjčujete zprostředkovateli, nikoliv budoucímu dlužníkovi. Výnos se zpravidla pohybuje kolem 10 – 15 procent ročně. A to už je částka, která stojí alespoň za úvahu.

Kryptoměny

Na kryptoměnách můžete rychle zbohatnout, ale také během chvíle o podstatnou část peněz přijít. Jedná se totiž o komoditu, u které můžete jen těžko předpokládat její růst a pád. Stejně jako forex je vysoce riziková. Pouze riziko a správné načasování ale může přinést rychlé zbohatnutí. Abyste ho dosáhli, budete muset investovat větší množství financí. K ochraně vašich prostředků a zvyšování jejich hodnoty směrem k důchodu se ale příliš nehodí. Jde spíše o dobrou možnost pro agresivní investory.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.