Podnikání

V brusírnách se bez filtrace vzduchu neobejdete

Prach znamená pro mnoho z nás nepříjemného společníka a často nás dráždí ke kašli či na něj přímo máme alergii. Doma jde o běžný prach, který není nebezpečný, ale v průmyslové výrobě už tak neškodný není.

Olej i kov

Při výrobních procesech, jako je třeba broušení, vzniká prach, který je škodlivý pro lidské zdraví. Brusný prášek obsahuje různé látky, kovové částice a mastné oleje, proto není vhodné, aby jen tak poletoval ve vzduchu a je potřeba ho likvidovat co nejblíže místu, kde vzniká. Filtrační zařízení se tak umisťují co nejblíže místu, kde se brousí a kde vzniká brusný prach. Ten je abrazivní, filtrační systémy vyráběné pro tyto provozy musí mít silnostěnné provedení. Cílené odsávání pracovního prostoru v brusírnách není nijak složité, většina brusek je vybavena hrdlem pro připojení centrálního odsávání. Lze je tak snadno spojit do jednoho filtračního a odsávacího systému a zajistit efektivní odsávání broušení. Nehraje zde roli značka výrobce ani typ, jedná se o standardní vybavení brusek a podobných strojů. Rozlišuje se jen umístění, aby bylo zajištění odsávání co nejefektivnější.

Promyšlené rozmístění

U malých nástrojů a strojů lze zajistit odsávání přímo, ale v mnoha provozech je nutné použít jiný systém. Tam, kde není možné použít lokální odsávání z důvodu velkých a těžkých produktů, je odsávání umístěno pod podlahovými rošty. Pak se prach a nečistoty odvádí do filtrační jednotky. V provozech s lokálními pracovišti se používá i prostorové odsávání. Závěsné odsávací digestoře jsou umístěné na stěnách brusírny v předem stanoveném rozmístění, podle kterého se následně vytváří jednotlivá pracoviště. Digestoře, stejně jako odsávání u brusek nebo pod rošty, jsou napojeny na centrální odsávání. Vzduch s prachem se přefiltruje a čistý vzduch se vrací zpět do provozovny, což v zimě pomáhá šetřit náklady na vytápění.

V moderních provozech se k filtračním systémům napojují chytrá zařízení, která celý systém hlídají a regulují odsávací výkon podle toho, jaká je potřeba jednotlivých pracovišť.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.