Jak zní základní pravidlo zodpovědného půjčování? Půjčujte si pouze v případě, že se nenabízí jiné řešení, důkladně si prověřte poskytovatele a nesplácejte půjčku další půjčkou. Budete-li dodržovat všechna pravidla, minimalizujete riziko dluhové pasti. Jenomže tím úskalí související s úvěry nekončí – pokud úvěrové společnosti zamlčíte důležité informace, dopustíte se trestného činu úvěrového podvodu. K nejčastějším prohřeškům patří zatajení starších dluhů, ale také zamlčení skutečných příjmů a výdajů.
Agentura STEM/MARK provedla v roce 2015 průzkum pro registr dlužníků SOLUS. Z výsledků vyplynulo, že si při žádosti o novou půjčku vymýšlí téměř polovina žadatelů. Jen každý desátý si však uvědomuje, že jde o úvěrový podvod.
Tip: Minimum informací vyžaduje půjčka bez doložení příjmu.
Uvedení nepravdivých, hrubě zkreslených nebo neúplných informací je přesně definováno v trestním zákoníku. Nezáleží přitom na tom, zda dotyčný způsobí věřiteli škodu. Nemalý trest samozřejmě hrozí i za samotné nesplácení, konkrétně až pět let za škodu přesahující částku 50 tisíc korun a až 10 let v případě škody velkého rozsahu – ve výši minimálně pět milionů korun.
Do problémů se můžete dostat také kvůli nesplácení malé půjčky. Jsou evidovány případy, kdy dlužníci neuvedli správné údaje při sjednávání úvěrové smlouvy na nákup elektroniky v ceně do 10 tisíc korun, neuhradili splátky a vyhýbali se kontaktu s pracovníkem společnosti.
V praxi nezáleží na tom, zda se do vašeho hledáčku dostala bankovní hypotéka nebo nebankovní půjčka pro podnikatele. Banky a úvěrové společnosti prověřují bonitu, která úzce souvisí s tím, jaká částka vám každý měsíc zbude po uhrazení všech nezbytných výdajů. Schvalovací procesy jsou nastaveny tak, aby prošli pouze bonitní žadatelé – pamatujte, že uvedením nepravdivých informací jste sami proti sobě. Nejenže riskujete případný postih, ale zároveň je pravděpodobné, že půjčku nezvládnete splácet.
Přidat komentář