Jak vydělat peníze

Ruleta je hra se zajímavou historií

Ruleta patří k nejznámějším a zároveň nejoblíbenějším hrám současnosti. Svou popularitou směle konkuruje pokeru, blackjacku a fajnšmekři ji staví vysoko nad výherní automaty i populární kurzové sázení online. Název ruleta byl odvozen z francouzského slova roulette, který znamená malé kolo. Ruleta je právě taková – její základ tvoří otáčivé zařízení, které se skládá ze dvou soustředných kol.

U zrodu dnešní rulety stál pravděpodobně slavný francouzský fyzik a matematik Blaise Pascal. Ještě předtím se ale objevily hry na podobném principu, a to již ve starověku. Oddávali se jim římští vojáci či čínští mniši. Podle některých pramenů je ke hře vedla dlouhá chvíle. Sundali kolo z povozu, nechali na něm točit míček a vzájemně se sázeli, ve kterém místě se míček zastaví. Podobné hry se údajně hrávaly na evropských putovních karnevalech v 16. století.

Ať už to bylo jakkoliv, za novodobou podobu rulety zřejmě může právě Blaise Pascal. Ten však sestrojil generátor náhodných čísel a nikoliv hazardní hru. První zmínky o ruletě jako o hazardu se objevily kolem roku 1720, kdy se v Anglii objevila hra s vertikálním kolem zvaná „RolyPoly“. K opravdovému boomu došlo ve Francii ve druhé polovině 18. století. Popularita rulety neutichala a postupně se rozšířila i do dalších evropských zemí.

Provozovatelé rulety vděčí za „výhodu“ bratrům Blancovým, kteří v roce 1843 přidali na ruletové kolo 37 dílek – nulu. V USA pak vznikla další verze rulety, kde kromě políčka s označením 0 přidali ještě jedno pole s označením 00. Evropská a americká verze rulety se hrají dodnes.

V současné době je v centru pozornosti moderní ruleta online. Hráči zpohodlněli a přesouvají se z kasín k monitorům. Výhody jsou zjevné – nemusí trávit čas cestováním a hrají kdykoliv se jim zamane. Pravdou je, že virtuální hraní nenabízí specifickou atmosféru, která je pro kamenné herny typická. Jen málokdo však staví atmosféru nad komfort a atraktivní bonusy ze strany provozovatelů online kasín.

Štítky

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.