Půjčky a úvěry

Půjčka je špatný pán, může vám více uškodit než pomoct

Následky koronavirové pandemie sou pro českou ekonomiku zdrcující. Opatření zdaleka nejvíce pocítili drobní podnikatelé, samoživitelé a lidé, kteří neměli dostatečně naditý finanční polštář. Nedostatek finančních prostředků zapříčinil rostoucí zájem o úvěry, ale právě ty mohou způsobit ještě větší problémy. Zájemci by si měli dobře rozmyslet, zda půjčku vládnou splácet a zároveň spočítat, nakolik je vybraný produkt vyjde. I zdánlivě malá částka může u některých poskytovatelů vyjít velmi draho.

Do nekonečné spirály dluhů často vede malá půjčka, například ve výši deseti tisíc korun. Dlužník, který svůj záměr nepromyslí a nesplácí, se může během několika měsíců dostat do prekérní situace, kdy se dlužná částka vyšplhá až na několikanásobek. Anebo se zadluží dlouhodobě – opakovaně požádá o prodloužení splatnosti a ve finále zaplatí mnohem více, než s jakou částkou původně počítal.

Zdaleka nejohroženější skupinou jsou lidé, kteří využívají tzv. mikrovúvěry. Obvykle nemají žádnou finanční rezervu (tzn. ani deset či dvacet tisíc korun) a těžko se jim shání peníze na jednorázové doplacení, navíc navýšené o úrok.

Odborníci z neziskové organizace Člověk v tísni letos zpracovali již tři analýzy drobných půjček a zjistili, že se poplatky za mikroúvěr ve výši 10 tis. Kč pohybují od necelé stokoruny až po čásku přesahující 4 tisíce korun. Velký rozdíl je patrný také v případě půlročního prodlení – zatímco u některých poskytovatelů dlužník zaplatí méně než 3 tisíce Kč, jinde ho stojí 10-30 tis. Kč.

Autor analýzy David Borges upozorňuje, že kritický moment může nastat po spuštění mobiliárních exekucí, které byly dočasně zastaveny do 30.6. 2020. Dlužníci by měli počítat s tím, že jim exekutoři nedají na vybranou. Buď seženou peníze, nebo přijdou o majetek. A právě obava ze zabavení věcí bývá častým důvodem pro sjednání další půjčky.

Další problém nastane ve chvíli, kdy pozbude platnost odklad splátek úvěrů. I to by mohlo mnohé lidi dohnat k řešení v podobě rychlé půjčky.

Bankovní, nebo nebankovní půjčka?

Pokud se dostanete do situace, kdy je půjčka nezbytná, důkladně zvažte, u koho o ní požádáte. Již dávno neplatí, že banky poskytují úvěry za mnohem výhodnějších podmínek než nebankovní společnosti – naopak narazíte i na nabídky, které jsou ještě o něco levnější. Na druhou stranu však i na takové, které vám mohou v konečném součtu řádně provětrat peněženku.

Nepodceňujte proto význam porovnání a srovnávejte nabídky na základě RPSN, nikoliv úrokové sazby, která nezahrnuje všechny poplatky. Zároveň se informujte o podmínkách případného odkladu splátek a celkovém přístupu poskytovatele.

O prověřenou půjčku můžete požádat například na www.uverlevne.cz.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.