Podnikání

Peníze nejsou barbarský relikt, tvrdí ekonom DRFG Slaný

Hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný se nedávno ve své přednášce v rámci konference FINfest věnoval možné ekonomické krizi. Respektive poukázal na společné symptomy s ekonomickou krizí v roce 2008 a upozornil na faktory, které ji spustily. V dalších přednáškách se Slaný věnoval otázkám bezhotovostní ekonomiky, o které se v poslední době velmi vášnivě diskutuje.

O svět bez mincí a bankovek totiž opět usiluje Mezinárodní měnový fond. Ekonom Slaný ale varuje před dnes tak populárním pojmem „cashless”. Bezhotovostní ekonomika v sobě skrývá nebezpečí vážného narušení lidskoprávní a politické svobody. Ekonom varuje, že snahy o zavedení bezhotovostní společnosti nejsou výsledkem spontánního evolučního procesu, který by odrážel pokles využívání peněz na úkor bezhotovostních plateb. Podle něj se totiž v tomto případě jedná o shora řízený konstrukt, jak manipulovat s ekonomikou, s našimi penězi a také naší svobodou. V podání Martina Slaného tedy žádnou oslavu takovéto ekonomiky nečekejte.

DRFG Davida Rusňáka nabízí dluhopisy a podílové fondy

Cashless ekonomika odkrývá prostor pro potenciálně velmi nebezpečné prostředí, kde si zahráváme s tím, že experimentujeme se zápornými úrokovými sazbami. Velký strašák se podle Slaného skrývá hlavně v tom, že už dnes mohou centrální banky použít záporné úrokové sazby, které jsou ve své podstatě implicitním zdaněním klientů bank. A je to právě existence samotné hotovosti, která prozatím brání bankám překonat tuto hranici a snižovat úrokové sazby hluboko do mínusu. To by zcela významně proměnilo postavení dlužníka a věřitele. Svět bez peněz by poskytoval státu absolutní kontrolu nad spotřebou a obyvatel a omezoval by je tak na osobní svobodě, varuje ekonom DRFG Martin Slaný, a dodává, že bankovky a mince nejsou žádný barbarský relikt. Naopak je to jeden z prostředků, kterým udržujeme naši svobodu a nastavení vztahů daného člověka ke státu.

Autor: Michal Pecka

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.