Investice

Nenechte své peníze ztrácet na hodnotě, uložte je do zlata!

Zlato patří k nejžádanějším investičním artiklům posledních let. Může za to mimo jiné fakt, že se rapidně snižují jeho nevytěžené zásoby a je možné, že za pár desítek let už jej budeme na naší planetě hledat jen stěží. Lidé, kteří chtějí bezpečně uložit své volné prostředky, volí tento cenný kov, jelikož jim zajistí, že jejich peníze neztratí v budoucnu svou hodnotu. Můžete mít své finance uloženy na několika spořicích účtech, v různých investičních fondech nebo doma pod polštářem, nic ale není tak výhodné jako právě investiční zlato. Pojďte se podívat, proč tomu tak je a kdo si může tento druh investice dovolit.

Zlaté mince jako alternativa pro méně movité investory

Ne každý, kdo chce chytře uložit své naspořené peníze, si může dovolit investovat do velkých zlatých cihliček. Cena těchto těžších slitků se pohybuje kolem milionu nebo alespoň několika set tisíc korun. Pokud máte k dispozici jen pár desítek tisíc, pak jsou pro vás vhodnou alternativou investiční mince. Ty se vyrábějí v různých rozměrech a s různou gramáží. Stejně tak jsou na trhu k dostání i malé zlaté slitky od jednoho gramu, jež pořídíte za několik tisíc korun. Nakupovat je možné celé sady mincí a slitků nebo pouze jednotlivé kusy. Díky těmto variantám je zlato pro střední třídu daleko dostupnější než dříve. Je však dobré mít na paměti, že investování do zlata má smysl spíše z dlouhodobého hlediska, takže se vyplatí zejména v případě, že své volné prostředky nemáte v následujících letech v plánu na nic použít.

Investiční zlato a inflace

Největší motivací pro investování do zlata je jeho stálá hodnota v čase. Finance, které si schraňujete na spořicích a jiných bankovních účtech, ztrácejí postupem času svou hodnotu kvůli rostoucí inflaci. Stejné je to s penězi, jež máte v hotovosti. Investiční zlato na rozdíl od všech světových platidel inflaci nepodléhá. Jednoduše řečeno, to samé, co byste si dnes koupili za jednu zlatou cihlu, si za ni koupíte i za 10 let. Stejná věc platí pro levnější investiční artikl, a sice stříbro. Ani tento vzácný kov inflaci nepodléhá, takže se do něj vyplatí své finanční prostředky na delší dobu uložit.

Jak je to s DPH?

Daň z přidané hodnoty může výslednou cenu, kterou za produkt zaplatíte, pěkně navýšit, a to o celých 21 %, jak je stanoveno zákonem. Naštěstí se toto netýká investičního zlata, které je od daně z přidané hodnoty osvobozeno. Rozdíl mezi prodejní cenou a cenou včetně DPH by byl totiž markantní, zejména v případě nákupu dražších slitků, jež mohou stát až několik milionů korun. Stříbro se bohužel touto výhodou pyšnit nemůže. Na rozdíl od zlata se na něj DPH vztahuje. Naštěstí je několikanásobně levnější než zlaté slitky a mince, tudíž DPH není až tak vysoká. I tak ale poptávka po tomto kovu klesá a o zlato je naopak v posledních letech enormní zájem.

Kouzlo jedinečnosti sběratelských dukátů

K dostání jsou kromě klasických investičních mincí také zlaté dukáty pro sběratele. Jejich hodnota je poměrně vysoká, neboť výrobní proces těchto mincí je velice náročný na zpracování. Výroba jednoho dukátu trvá několik týdnů a podílí se na ní mnoho řemeslníků. Rytina na takové minci musí být precizně provedena bez sebemenší chyby. Velké oblibě se v Čechách těší tzv. svatováclavské dukáty. Ty jsou unikátní v tom, že parametry pro jejich výrobu pochází z velmi dávné doby. Nastavil je totiž už český panovník Karel IV. Na trhu jsou však k dostání různé druhy sběratelských mincí. Na každé z nich je ve většině případů vyobrazena nějaká významná osobnost, jako je například kněžna Libuše nebo Přemysl Oráč.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.