Důležité informace

Nechte si své vynálezy patentovat dříve, než to udělá někdo jiný

Máte skvělý vynález a jste si jistí, že vám vydělá pořádný „balík“? V tom případě ani neuvažujte o tom, že si svůj zlatý důl nenecháte patentovat. Patent je zákonný nástroj pro ochranu vynálezů a slouží k vymezení výhradního práva k průmyslového využití.

Patentový zákon v České republice (č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích) přesně definuje, na základě čeho lze udělit patent.

Patentovat lze nové vynálezy, tedy takové, které nejsou součástí stavu techniky. Tím se rozumí takové vynálezy, které ještě nebyly zveřejněny před dnem přihlášení patentu, a to jak v ČR, tak v zahraničí.

Do kategorie vynálezů však nespadají objevy, matematické metody, vědecké teorie, počítačový software či pouhé vnější úpravy výrobků. Na patentovém úřadě nepochodíte ani s pouhou informací.

Jakmile se stanete majitelem patentu, získáte výlučné právo vynález používat. Zároveň budete moct poskytnout souhlas třetí straně či přenést patent na někoho jiného. Nesmíte však zapomenout, že patent má omezenou platnost, a to na nejvýše 20 let. Poté musíte zaplatit udržovací poplatek.

Výhody registrace patentu jsou zjevné. Patentováním vynálezu získáte silnou pozici na trhu a citelný náskok před konkurencí. Podaří se vám zvýšit zisky a urychlit návratnost investic. Pokud licenci poskytnete dalším osobám, otevřete si dveře na zahraniční trhy. Mimo jiné minimalizujete riziko, že další firmy poruší práva na využívání vašeho výrobku.

A teď to podstatné. Přečtěte si, jak patentovat vaše vynálezy a rozhodněte se, jestli je pro vás lepší absolvovat zdlouhavý proces, nebo přenecháte registraci patentu na odbornících z firmy eTuls CZ. Nebudete muset vážit cestu na patentový úřad v České republice či v zahraničí, ušetříte spoustu času a přijdete takříkajíc k hotovému.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.