Podnikání

Možnosti praktického využití 3D tisku vás dostanou

Technologie 3D tisku je fenomén, o kterém se hovoří a píše stále častěji. Pokud vám však stále není jasné, k čemu lze inovativní zařízení využít v praxi, pravděpodobně si po přečtení následujících příkladů řeknete „WOW“…

Prototypy značkové obuvi

3D tisk ti oblíbili výrobci značkové sportovní obuvi. A to rovnou ti nejrenomovanější – Adidas a Nike. Technologii používají při výrobě nových prototypů. Do té doby byly návrhy nových bot šity ručně dvanáctičlenným týmem a výroba jednoho páru zabrala měsíc.

Zařízení z odpadků

V západoafrickém Togu – jedné z nejchudších zemí na světě – působí výzkumná laboratoř Woelab. Pracovníci chtějí technologii 3D tisku zpřístupnit i nemajetným obyvatelům a podařilo se jim vyrobit tiskárnu z elektronického šrotu. Kromě toho, že je výroba nestále více než 2000 korun, zužitkovali staré počítače a skenery, které do té doby rezavěly na skládce.

Výroba dinosauřích kostí

3D tisk vítají archeologové a paleontologové, kterým technologie výrazně zjednodušuje práci. Pomocí skeneru tvoří přesné repliky kostí a nemusí zkoumat originály, což je poměrně problematické (mohou se poškodit nebo rozpadnout).

Tisk lidských orgánů

Technologie 3D tisku našla uplatnění i ve zdravotnictví. Možnosti jsou sice omezené, ale již nyní se tisknou nové kosti pro vážně zraněné pacienty. Lékaři zároveň intenzivně zkoumají možnost tisku nových orgánů z kmenových buněk. Podle všeho to bude možné v horizontu deseti let.

Co je však reálné již dnes, je tisk robotických souprav pro postižené osoby. Odborníci dokáží vytvořit systémy, díky kterým mohou opět chodit i lidé odkázaní na invalidní vozík.

A co dál?

Možnosti 3D tisku jsou stále širší. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči při návštěvě showroomu 3Dees na ul. U Pekařky 484/1A v Praze 8. Odborníci na 3D tisk poskytují komplexní služby a rádi vám osobně předvedou používané technologie.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.