Podnikání

Miroslav Výboh a jeho cesta na vrchol

Miroslav Výboh vybudoval úspěšné podnikatelské impérium v různých odvětvích. Asi nejznámější je jeho podnikání v oblasti prestižních nemovitostí, včetně jeho působení ve společnosti MiddleCap, investičním a finančně poradenském holdingu s pobočkami v Dubaji, ale také v Bratislavě, Praze, Berlíně, Londýně a Monaku. Vybohova volba Dubaje jako svého domova je důkazem schopnosti SAE přitahovat přední mezinárodní podnikatele.

Výbohova netradiční cesta k podnikatelskému úspěchu začala působením na pozici exportního manažera ve slovenském výrobci průmyslových strojů a vojenského vybavení, společnosti ZTS Detva. Jeho zkušenosti z této společnosti zahrnovaly export celosvětově uznávaného odminovacího systému. Poté, co na konci 80. let vystudoval na bratislavské univerzitě dvojí obor cestovní ruch a mezinárodní obchod, ho cesta zavedla z jeho domova ve Zvolenu na středním Slovensku na trh s luxusními nemovitostmi.

Vybohovo úspěšné působení na pozici exportního manažera ve společnosti ZTS mu umožnilo přejít do mezinárodního oddělení společnosti Martimex, kde převzal pozici provozního ředitele. Byl rozhodnut posunout společnost od obranného průmyslu a zapojit se do diverzifikace. V rámci této mise cestoval Miroslav Výboh mezi Hannoverem, Německem a Slovenskem a spolupracoval s německou firmou vyrábějící buldozery, aby vyhledal odběratele pro zařízení vyráběná na Slovensku. Jeho mezinárodní zkušenost byla náhodně načasována s rozpadem SSSR, rozdělením Československa a opuštěním sovětského způsobu podnikání, což vše představovalo svět příležitostí pro odvážné podnikatele, jako byl Výboh.

Nečekaný odrazový můstek k prestižním nemovitostem

Výboh se vrátil do svého oblíbeného odvětví, do průmyslu těžkého strojírenství a vojenské techniky, a ve svém rodném městě Zvolenu založil malou společnost Willing. Během několika let se stala jedním z předních partnerů slovenského ministerstva obrany a ozbrojených sil. Tento růst se časově shodoval se vstupem Slovenska do NATO a Willing získal několik zásadních zakázek, například exkluzivní poskytování služeb pro stíhací letouny MiG. Jako majoritní akcionář firmy řídil Výboh velkolepý růst společnosti Willing, než v roce 2011 prodal svůj podíl vrcholovému vedení společnosti, aby se mohl věnovat jiným perspektivám.

V roce 2007 založil Výboh developerskou společnost AMW, která se specializuje na obnovu a renovaci východoevropské architektury. Ukázkovým příkladem byla obnova budovy Maďarské obchodní komory ve starém městě Bratislavy. Budova, kterou původně navrhl Jozef Hubert, přední architekt Rakouska-Uherska na přelomu 19. a 20. století, byla dlouhá léta ponechána svému osudu. Společnost Výboh provedla kompletní rekonstrukci objektu, včetně původních uličních a dvorních fasád, a pečlivě zachovala architektonické prvky, jako je zdobené kamenné schodiště s původním kovářským zábradlím. Rekonstrukce, která trvala pět let, získala cenu CIJ za nejlepší komerční rekonstrukci.

Další podnikatelská dobrodružství MiddleCap a Výboha

Výbohova impozantní kariéra developera se vyznačuje ambiciózními projekty, jako je například oceňovaná rekonstrukce budovy obchodní komory. V roce 2018 využil své rozsáhlé podnikatelské zkušenosti a tým zkušených odborníků a spojil dvě společnosti do firmy MiddleCap, která kombinuje investiční poradenství a realitní aktivity. Klenotem portfolia společnosti MiddleCap je budova Southworks, prostor o rozloze 6 000 m2 v centru Londýna, který je vybaven nejmodernějšími technologiemi, jako jsou termokamery, brány s QR kódy a senzory kvality ovzduší, a jako první ve Velké Británii získal platinový certifikát Smart Building.

V roce 2021 se Výboh přestěhoval do Dubaje, aby zde vedl obchodní aktivity společnosti MiddleCap, přitahován strategií ekonomické diverzifikace SAE a prozíravou politikou, díky níž se tato země stala globálním finančním centrem a přitáhla pozornost předních podnikatelů z celého světa.

V červnu 2021 zahájily emiráty ambiciózní reformy s cílem dále zlepšit podnikatelské prostředí v zemi, která se v žebříčku Světové banky „Ease of Doing Business“ umístila na 16. místě. Zahraniční podnikatelští investoři navíc nyní mohou vlastnit 100 % firem se sídlem v Dubaji, což je další novinka, která osloví zahraniční podnikatele. V říjnu loňského roku byla přijata nová vízová pravidla, která ještě více posílila výhody pro cizince, jež se v rámci nového systému budou těšit větší stabilitě a flexibilitě.

Není překvapením, že se tyto iniciativy bohatě vyplatily a přilákaly nespočet mezinárodních firem a podnikatelů, jako je Výboh. V jednom žebříčku z listopadu loňského roku byla Dubaj uvedena jako druhé nejlepší město na světě pro život a práci expatriantů a podle další klasifikace z prosince 2022 jsou SAE pro talenty nejatraktivnější zemí v arabském regionu. Také investice vzkvétají, dokonce i navzdory zdravotní krizi Covid-19 příliv přímých zahraničních investic do SAE nadále roste a v letech 2019-2021 se zvýšily o 11 %. Podle posledních prognóz přilákají SAE v roce 2023 podstatnou část z potenciálního přílivu přímých zahraničních investic do regionu MENA ve výši 66 miliard dolarů, což je další potvrzení toho, jak se země stala jedním z předních světových finančních center.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.