Podnikání

Kupujete dodávku? Přečtěte si, proč se nová vůbec nevyplatí

Nadpis berte s rezervou, neboť i nová dodávka má své výhody a pro někoho může být jasnou volbou. Přesto je pravděpodobnější, že se vám vyplatí spíše pár let staré vozidlo. Zajímá vás, proč?

Ceny automobilů letí strmě dolů

Následující platí nejen o dodávkách, ale o všech automobilech napříč všemi kategoriemi: již v momentě zakoupení cena vozidla výrazně klesá a v průběhu prvních čtyř let se sníží zhruba o 40 % oproti původní ceně.

V praxi to znamená, že koupí byť jen pár let staré dodávky ušetříte až několik set tisíc korun. Stále se přitom může jednat o velmi zachovalé vozidlo s poměrně malým kilometrovým nájezdem.

Pro představu: například populární dříč Renault Master 150DCI r.v. 2014 a nájezdem kolem 150 tis. km lze v plné výbavě sehnat již za cenu kolem 350 – 380 tis. Kč.

Jak je to se zárukou?

Výhodou nového užitkového vozu je dvouletá tovární záruka. S tou v případě většiny ojetiny počítat nemůžete, ovšem stoprocentně narazíte i na dodávky, které byly zakoupeny s tzv. prodlouženou zárukou, a ta stále běží.

Zároveň se můžete spolehnout na to, že prodávající nese zodpovědnost za skryté vady, které nebyly v den prodeje zřejmé, případně byly úmyslně zamlčeny.

Kolik si připravit na opravy?

Je vhodné počítat s tím, že si starší dodávka vyžádá určité investice. Odborníci doporučují kontrolu a případnou výměnu brzdového systému, olejového filtru a rozvodového řemene. Obvykle však souhrnná částka není vyšší než 10 – 15 tis. Kč.

Kde se po ojetině poohlédnout?

Chcete-li mít jistotu, že vám bude starší dodávkový automobil dělat dobrou službu, poohlédněte se po něm u specialisty na prodej užitkových vozů. Oproti klasickému autobazaru má odborník na dodávky mnohem větší nabídku a ochotně poradí s výběrem konkrétního vozu. Dobrou volbou je například vanscentre.com.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.