Půjčky a úvěry

Jak se rozhodnout o volbě půjčky či úvěru bez pozdější lítosti

Plánujete změny ve svém životě, které se týkají pořízení nového bydlení či automobilu? Neradi se však rozhodujete, protože se obáváte, že vaše rozhodnutí nebude tím nejlepším možným? Existuje právě pro vás několik rad, jak úskalími rozhodování projít a jaké pomocníky při této cestě zvolit.

Dnešní doba vyžaduje rozhodnutí

Charakteristikou dnešní doby je omezenost finančních a dalších zdrojů, stejně tak jako nutnost činit často zásadní a rychlá rozhodnutí. Těmto rozhodnutím se nelze vyhnout, protože i nerozhodnutí je ve své pravé podstatě rozhodnutí k nerozhodnutí. Jedná se vlastně o takovou praxi dosavadní teorie existenciální filozofie, která upozorňovala na to, že lidské bytosti to nemají při své existenci nikterak snadné.

Činit rozhodnutí je velmi nepříjemné pro každého, kdo není z podstaty odvážný střelec, což však může způsobovat negativní konsekvence v jiných oblastech. Zmírnit napětí se pak dá především a pouze dostatkem vstupních informací, na jejichž základě se musí profilovat konečný výsledek. Oblíbeným zdrojem dnešní doby je internet, který však není samospásným nástrojem ani zlatým teletem, k němuž se člověk obrací v nouzi s modlitbou o pomoc. V případě internetu je zapotřebí si veškeré informace ověřovat z dalších zdrojů a přistoupit na fakt, že i pravdivé základní údaje se dají při nejlepší vůli interpretovat rozdílně. Inu, stále platí rčení našich babiček z předinternetových dob: Důvěřuj, ale prověřuj.

Jaký finanční produkt je ten nejlepší?

Nacházíte-li se aktuálně ve fázi zvažování čerpání půjčky či úvěru, určitě vyhledejte zkušeného finančního poradce, který je odborníkem ve svém oboru, a nespoléhejte se pouze na svůj zdravý selský rozum, jakkoliv jinak bývá užitečným pomocníkem, a doporučení osob z vašeho bližšího či vzdálenějšího okolí. Zapojte do výběru i dalšího pomocníka, kterým je úvěrová kalkulačka. Do ní vložíte potřebné údaje, především požadovanou částku a optimální výši měsíční splátky či celkovou dobu splácení, a dostanete výsledek.

Kalkulaček vždy vyzkoušejte hned několik, a to jak na oficiálních stránkách bankovních domů, tak i na specializovaných webech zaměřených na finanční poradenství. Každá kalkulačka či další srovnávací nástroj nemusí zohledňovat většinovou nabídku finančního trhu, proto je zapotřebí hledat více zdrojů. Výstupy, které získáte, musí být porovnatelné, takže usilujte vždy o maximálně srovnatelné proměnné, které vstupují do vaší úvahy.

Důvod, proč si půjčujete peníze

Krokem, který by měl být vzat do úvahy při celém procesu výběru vhodného finančního či jiného produktu, je nejen rozhodnutí o tom, který je pro vás ten nejlepší, ale i upřímná sebereflexe vašich potřeb, přání a nároků. Jsou produkt či služba, na které si půjčujte finanční prostředky, pro vás skutečně klíčové? Nebo je možné je odložit na později? Je byt, který si přejete koupit, adekvátně velký nejen vašim rodinným potřebám, ale i finanční kapacitě? Kolik let budete plánované auto používat, jak často a kolik můžete hradit za jeho budoucí opravy? Budou vaše budoucí příjmy podobné těm dnešním, nebo se může odehrát zásadní a obtížně předvídatelná změna?

Existuje široké spektrum otázek, které se nabízí při sebereflexi dle vaší momentální situace a naturelu, a je dobré, abyste si všechny dokázali uspokojivě zodpovědět. Pak totiž svého rozhodnutí nebudete litovat, ale naopak se z něj těšit. Podmínkou je však skutečná upřímnost vynaložená sama k sobě. Nezapomínejte, důležité je zvážit nejen nabízenou úrokovou míru, ale i RPSN.

Neexistují špatná rozhodnutí

Noční můrou takřka každého je obava z učinění špatného finančního rozhodnutí, jehož nepříjemné následky bude muset dlouhodobě nést. Jednoznačně špatné rozhodnutí však není příliš realistické. Zjistíte-li, že vaše situace neodpovídá vašim představám a reálným možnostem na finančním trhu, obrátíte se na jinou finanční instituci, ke které můžete přejít. Většinu administrativních úkonů s tímto přestupem spojených pak nová banka ochotně učiní za vás. Dalším krokem, který můžete kdykoliv využít, je konsolidace vašich závazků do jednoho, čímž dosáhnete podstatně příznivějších podmínek a budete ušetřeni duplicitních poplatků. Vysloveně špatné rozhodnutí tedy neexistuje.

2 komentářů

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Výborný článek, akorát bych doplnila, že před výběrem hypotéky je dobré si něco málo o hypotékách přečíst. I když budete mít poradce, který celou hypotéku vyřeší sám, je dobré se v problematice trochu orientovat. Minimálně znát základní pojmy a podmínky hypotéky. Posílám odkaz na zdroj informací o hypotékách: https://www.hypotecnikalkulacka.cz/informace-o-hypotekach

  • Výborný článek, akorát bych doplnil, že před výběrem hypotéky je dobré si něco málo o hypotékách přečíst. I když budete mít poradce, který celou hypotéku vyřeší za Vás, je dobré se v problematice trochu orientovat. Minimálně znát základní pojmy a podmínky hypotéky.