Důležité informace

Italské víno z krásné Sardinie: Klenot Středozemí s jedinečným šarmem

Sardinie, známá jako „smaragdový ostrov,“ se pyšní nejen svou ohromující přírodní krásou a průzračnými vodami, ale také jako jedinečný region s bohatou historií a vynikající vinařskou tradicí. Je druhým největším ostrovem Středozemního moře a leží ve strategické poloze mezi Itálií, Francií, Španělskem a severní Afrikou. Tato neuvěřitelně rozmanitá historie zanechala svůj otisk nejen na kultuře a společnosti ostrova, ale také na jeho vinařství.

Bohatá tradice sahá daleko do historie

Sardinie byla svědkem neustálých změn nadvlády, kdy se zde střídali Féničané, Kartáginci, Etruskové, Řekové, Římané, Vandalové, Arabové, Pisané, Janované, Kastilci a nakonec i italští republikáni. Tato pestrost vlivů se odráží i v tamních vinařských tradicích a odrůdách révy vinné.

Pro obyvatele Sardinie neznamená slovo „Itálie“ jen „naši zemi,“ ale spíše „kontinent,“ což vystihuje jejich zvláštní pohled na vlastní identitu. Vína zde produkovaná a určená na italské trhy jsou považována za „export,“ což ilustruje odlišnost a samostatnost ostrova.

Proč je víno ze Sardinie tak delikátní?

Sardinie si zachovala unikátní odrůdy révy vinné, z nichž některé jsou autochtonní a nenajdou se nikde jinde na světě. Tyto odrůdy jsou jako odraz tamního terroir a klimatických podmínek, které se v průběhu staletí promítly do chuti a vůně vína. Vedle nich sem byly importovány i odrůdy jako Carignano nebo Garnacha ze Španělska, které obohatily paletu místních vín.

V posledních letech prošlo vinohradnictví a vinařství Sardinie revolucí, která přinesla modernizaci výroby a zároveň posílila propojení s tradicí. V současnosti existuje na ostrově 20 vinařských zón s označením DOC (Denominazione di Origine Controllata) a jedna zóna s vyšším stupněm ochrany DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) pro víno Vermentino di Gallura. Tato označení zaručují původ a kvalitu vína, ačkoli se vína Sardinie stále drží svého charakteristického rázu. Ta nejlepší seženete v e-shopu Vinodoc.cz.

Každé víno z Sardinie je tak zrcadlem nejen zeměpisných a klimatických podmínek, ale i bohaté historie a kultury tohoto regionu. Pro milovníky vína představují jedinečnou příležitost ochutnat dávno zapomenuté odrůdy i moderní vína, která spojují tradici s inovací. Smaragdový ostrov nejen zaujme svými plážemi a horami, ale také lahodnými a nezapomenutelnými víny, která nesou v sobě duši Sardinie.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.