Podnikání

Domácí internet od mobilního operátora? Pozor na FUP!

O tom, že máme v Česku jedny z nejdražších mobilních dat v Evropě, se poslední měsíce dost mluví. Operátoři ovšem nabízí kromě mobilního připojení také internet na doma v podobě „krabiček“. Tyto krabičky jsou cenově srovnatelné s řešením od dalších poskytovatelů internetu. Jenže často mají jeden podstatný háček, někdy i dva.

Internet na doma je možné pořídit buď přímo od nějakého poskytovatele internetového připojení, nebo od libovolného operátora. Poskytují jej skoro všichni. Zpravidla lákají zejména na to, že vám dají krabičku, kterou si můžete libovolně přenášet, a být tak online kdekoliv. Nicméně vždycky najdete omezení.

Přenosná krabička nemusí být až tak úplně přenosná

Jeden růžový operátor například v loňském roce začal nabízet přenosný internet do zásuvky. Dá vám krabičku, kterou kdekoliv připojíte do elektřiny a máte internet. Připojení tedy lze využívat doma, na chatě, u babičky apod. Ovšem zase tomu dali další podmínku – povolených adres je jenom 5 a za každou zaplatíte stovku. Měsíčně. Kdybyste jej tedy opravdu chtěli na pěti adresách využívat, dostáváte se na cenu 900 Kč za měsíc, což je hodně vysoká pálka.

Internet bez FUP také nemusí být zcela bez FUP

Je pochopitelné, že zákazníci velmi rádi slyší „přenosný internet“ a další lákadla. Proto se v reklamách a všude možně propaguje jen tato část informace. Někteří zákazníci si další podrobnosti nepřečtou a pak se nestačí divit, jakou službu si vlastně objednali. A podobných triků mobilní operátoři využívají s pojmem FUP.

O FUP jste nejspíš už slyšeli. Je to zkratka z Fair User Policy a setkáte se s ním zejména u připojení pro mobilní telefony. Máte svůj určitý datový limit (FUP), a když jej vyčerpáte, internetové připojení se vám zpomalí. Jenže věřte tomu nebo ne, tento limit operátoři někdy nastavují i u domácího připojení. A to je dost velký problém.

Pro domácí připojení je FUP nesmysl

Operátoři sice hrdě hlásí „zrušili jsme FUP“ a „u nás nově bez FUP“, ovšem jde jen o jednu z dalších marketingových taktik. Klauzuli o FUP ze smlouvy odstraní, nicméně datový limit nechají, a jakmile ho uživatelé vyčerpají, internet jim rovnou vypnou. Což je ještě horší než zpomalení připojení.

Proč se to dělá? Důvodem je sdílení pásma několika uživateli. Aby jeden neustále nestahoval filmy a nezatěžoval linku, prostě se nastaví takové omezení. Všichni jsou na tom pak stejně a nestane se, že jeden uživatel připojení využívá více a zpomaluje internet všem ostatním.

Data z limitu přitom čerpáte, ať už děláte cokoliv. Ubývají při sledování videí, projíždění sociálních sítí, čtení novinek, hraní her, posílání e-mailů atd.

Zapomeňte na mobilní operátory

Co s tím? Když už si budete objednávat internet od mobilního operátora, velmi dobře si přečtěte podmínky, ať pak nejste překvapení. Nejlepší ale bude se na mobilní operátory rovnou vykašlat. Existuje spousta jiných poskytovatelů připojení, kteří jsou obvykle schopní nabídnout zajímavější ceny, a hlavně vás nebudou nijak omezovat.

Příkladem může být společnost AIM, která po ČR nabízí sítě DSL/VDSL s rychlostí až 300 Mb/s. Nepoužívá žádnou agregaci, nenajdete u ní ani omezení pro velikost přenesených dat. Své sítě navíc stále rozšiřuje, po Praze natahuje optiku. Aktuálně zrychlili například internet Háje. Sice vám nedají žádnou magickou krabičku, připojí vás klasickým kabelem, ale na druhou stranu bez omezení a už od 280 Kč měsíčně. Dostupnost internetu na vaší adrese zjistíte přímo na jejich webu a s přechodem od stávajícího poskytovatele internetu vám ochotně pomohou. Tak už ze sebe nenechte ždímat peníze mobilní operátory. Pořiďte si internetové připojení, které se za tu cenu skutečně vyplatí!

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.