Důležité informace

Aby bylo auto v bezpečí

Žít v dokonalém světě, tak nemusíme řešit, kde a jak zaparkovat auto, aby se mu nic nestalo a po návratu tam zase bylo. V dnešní době ale nechat nezamčené auto jen tak nechat nemůžeme, zabezpečení proti krádeži je důležité. Jaké máme možnosti?

Kvalitní mechanické zabezpečení

Asi nejideálnější je mít vlastní garáž s kvalitními vraty a pod dohledem kamer, kde můžeme auto nechat parkovat a je chráněné proti výkyvům počasí i proti zlodějům. Většinou ale spíše řešíme parkování na ulici, ať už blízko domova nebo své práce či když jedeme nakoupit. Za naprostou samozřejmost dnes považujeme zamknutí auta. Automaticky při odchodu od auta stiskneme na krytce autoklíčů tlačítko pro dálkové ovládání centrálního zamykání. Jedním stiskem dojde k odemčení nebo zamčení auta, které nám navíc daný úkon potvrdí zablikáním a některé modely i zvukovým signálem. A i když se centrální zamykání může zdát jako relativně moderní vynález, první pokus proběhl už v roce 1914, kdy bylo použito v luxusním voze Scripps-Booth. Nebylo tak bohužel běžné a dostupné pro veřejnost, téměř proto upadlo v zapomenutí. Až výrobce automobilů Packard v roce 1956 zavedl centrální zamykání do svých vozů, a to se postupně rozšířilo do všech typů a značek aut. Dnes nám stačí jedno stisknutí a auto máme zamčené a chráněné před krádeží.

Alarm a imobilizér

Jen zamčená ale k dobré ochraně nestačí. Většina novějších aut má proto také aktivní alarm a často již patří k základní bezpečnostní výbavě také imobilizér. Ten brání nastartování vozu bez originálního klíče, který do něj vysílá unikátní kód. Princip fungování imobilizéru je jednoduchý, při každém spuštění motoru se vygeneruje kód, který je k nastartování potřebný. Pokud se vysílaný kód shoduje s tím, který má uložený řídící jednotka vozu, lze auto bez problémů nastartovat. V opačném případě imobilizér nepředá informace do řídící jednotky a vůz nelze nastartovat nebo dojde k odpojení palivové soustavy. Čip, který kód vysílá, je většinou uložený v klíčích od auta, konkrétně v plastové krytce. Majitel auta tak auto používá bez problémů, neoprávněný řidič s ním ale neodjede.

Ochrana vozů před krádeží je pro výrobce automobilů velkou prioritou a stále tak přicházejí s inovacemi s využitím moderních technologií.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.