V případě, že spravujete obecní majetek, určitě vás již napadla otázka, zda má cenu se v dnešní době ještě starat o obecní rozhlas. V moderním 21. století, kdy má každý přístup k informacím z internetu v počítači či mobilním telefonu, je možná na okraji zájmu, přesto smysl leckdy nepostrádá. Jaké jsou možnosti v oblasti instalace obecního rozhlasu?
Drátový rozhlas – tradiční model pro menší obce
V případě, že vesnice či malé město vlastní obecní rozhlas, lze snadno komunikovat s místními občany, případně třeba i návštěvníky. Stačí k tomu mít odpovídající zařízení.
První možností, jež je už velmi dlouho osvědčená, je klasický obecní drátový rozhlas. Dnes už jsou samozřejmě nové modely daleko preciznější a spolehlivější, takže i drátový rozhlas pro města a obce může sloužit bez větších problémů.
Alternativou, která se dnes už užívá přeci jen častěji, je bezdrátová forma rozhlasu pro města a obce. Dá se kupříkladu napojit na integrovaný záchranný systém, různá protipovodňová čidla apod. Hlášení se provádí prakticky odkudkoliv, stačí mít aplikaci v mobilním telefonu, pak už příslušná osoba může zařízení aktivovat snadno a rychle.
Drátový rozhlas je méně nákladný nežli bezdrátové řešení
Přesto mnohé obce stále volí obecní drátový rozhlas. Vyjde totiž levněji. A zejména na menších vesnicích, kde nežije tak velké množství obyvatel, je zcela dostačujícím nástrojem k tomu, aby se potřebné informace k lidem skutečně dostaly.
Je jasné, že velkou roli hraje i cena. Drátový rozhlas pro města a obce je cenově dostupnější nežli bezdrátová varianta, takže v často napjatých obecních rozpočtech, kdy se počítá každá koruna, je nákup a instalace obecního drátového rozhlasu výhodným řešením. Cena za bezdrátový rozhlas jde však pomalu dolů, takže se dá očekávat, že se v rámci modernizace k této variantě postupně přesune ještě větší počet českých vesniček a měst.
Přidat komentář