Půjčit si na mateřské není automaticky tabu, vše se posuzuje individuálně.
Když máte malé dítě a jste takzvaně na mateřské dovolené, výdaje se množí takřka geometrickou řadou. Je však jasné, že pro banku nejste bonitním klientem, minimálně v ohledu spotřebitelských půjček se velké pozornosti určitě nedočkáte. V nebankovním sektoru je tomu jinak, šanci samozřejmě máte. Ale jen v případě, že bude vaše žádost posouzena jako vyhovující. Často se totiž poskytovatelé zajímají i o aktuální rodinnou situaci žadatelky.
Kolik vlastně vydělává domácnost?
Pokud má žadatelka ve společné domácnosti partnera s vyšším příjmem, zpravidla nebývá problém žádosti plně vyhovět. Samoživitelka v garsonce už to má ale těžší, protože její situace je výrazně složitější. Rodinný rozpočet je hodně napnutý, a proto je namístě otázka, zda bude vůbec možné půjčku splácet, a to i přes příjem z mateřské (který je však obecně hodně nízko u země, ačkoliv je za klasický příjem samozřejmě považován, podobně jako starobní penze).
Příliš nízký příjem by znamenal dluhovou past
Málo peněz? S tím se při odchodu na mateřskou často počítá, ale realita je někdy hodně tíživá. Jindy se zase porouchá důležitý elektrospotřebič a žít třeba bez ledničky je velice složité až nemožné. Právě v těch případech by pomohla rychlá nebankovní půjčka, ale nebude samozřejmě schválena tak docela každému. Výhodou však určitě je, že krátkodobé půjčky jsou obvykle bezúčelové, takže se zkracuje doba potřebná pro jejich vyřízení na naprosté minimum. Nakonec, důvod se přece vždycky najde a to poslední, co žadatel chce, je vysvětlovat, proč by rád získal pět tisíc navíc. Třeba je to do výplaty, třeba je to na nákup potravin a zaplacení složenek, ale obecně do toho nikomu nic není, že? Půjčka na mateřské je zkrátka vyřízená maximálně za čtvrthodinku!
Co vše se uvádí do žádosti?
Nikdo se nemusí bát, že snad bude zdlouhavě zpovídán. Naopak, žádost o půjčku je jednoduchá a srozumitelná naprosto pro všechny. K tomu, abyste ji v pořádku vyplnili a odeslali, v podstatě stačí jen mít připojení k internetu, jímž disponuje dnes už prakticky každá domácnost. A co tedy bude potřeba vepsat do volných kolonek?
- Jméno a příjmení, stejně jako adresa trvalého bydliště. Prostě kontaktní údaje, co slouží ke kompletní identifikaci žadatele. Jde o nutnost, můžete si být jisti, že data budou v bezpečí.
- Potvrzení bankovního konta. To musí být vedeno na vaše jméno, resp. na jméno žadatele. Dispoziční právo k účtu partnera nestačí. Je třeba vše uvést přesně, proběhne totiž kontrola.
- Potvrzení o příjmu. A samozřejmě, může jít i o výměru mateřské nebo třeba starobní penze. I to je totiž vstupenka (samozřejmě ne vždy a všude) k tomu, abyste získali nebankovní úvěr.
Ekonomická situace žadatelky však bude samozřejmě posouzena, a to zcela individuálně. Není proto jistě novinkou, že zadlužená domácnost půjčku nedostane, protože takzvaná dluhová past by znamenala doslova pád do hlubin. A toho přeci nikdo nechce být očitým svědkem, natož u podobného případu rovnou aktivně asistovat.
Nezáleží, kvůli čemu půjčka bude
Samozřejmě, to, jestli bude účelem půjčky třeba pořízení nového elektrospotřebiče, protože rozbitá lednička je potenciálně dosti velký problém, už vůbec nerozhoduje. Půjčit si můžete naprosto na co chcete, účel skutečně nerozhoduje o tom, zda bude půjčka schválena nebo ne. Protože však poskytovatelé nebankovních půjček mají svůj etický kodex, nemohou z principu půjčit těm lidem, kde by finanční situace byla už jen horší a časem dokonce nezvladatelná. Někdo zkrátka musí platit úroky, protože půjčka je služba jako každá jiná a rozhodně není zcela zadarmo…
Přidat komentář