Je to již čtyři roky, co vstoupil v platnost nový zákon o loterijních a hazardních hrách. Ten změnil nejen způsob provozování živých heren, ale změny se týkaly i online kasin a hráčů samotných. Taktéž se upravila výše maximální možné sázky a stejně tak se omezila maximální možná výhra z jedné hry. Ta nyní činí půl milionu korun. Zrušil se ale také non stop provoz, zvýšila se daň na výherních automatech a v neposlední řadě byl spuštěn Rejstřík osob vyloučených z účastí na hazardních hrách.
Při jeho přípravách v roce 2017 však došlo k několika komplikacím, a tak bylo spuštění rejstříku odloženo na prosinec 2019. Tehdy se na webových stránkách Ministerstva financí České republiky objevily kompletní technické specifikace, které provozovatelům hazardních her umožnily se k rejstříku připojit. Oficiální datum však bylo stanoveno na 20. prosince 2020, kdy data z rejstříku začaly dle zákona využívat všichni provozovatelé hazardních her, mezi nimi například i nejstarší sázková kancelář v Čechách Fortuna.
Ta své klienty o zprovoznění rejstříku informovala pomocí newsletteru na svých webových stránkách, kde také zřídila rubriku zmiňující všechny podstatné informace. Toto téma totiž ve světle aktuálního dění ustoupilo do pozadí a nebylo médii komunikováno tolik, jak jsme zvyklí. Co ale tedy tento rejstřík vlastně znamená a co se stane, když se na něm objevíte?
Jak již sám název napovídá, jedná se o seznam osob, kterým je znemožněno účastnit se jakýchkoli hazardních her. Tento seznam spravuje Ministerstvo financí České republiky, které čerpá z informací poskytnutých jinými úřady. Hraje tu roli například insolvenční rejstřík či systém dávek Ministerstva práce a sociálních věcí. Provozovatel hazardních her je pak při jakékoli registraci nového člena povinen ověřit, zda není daná osoba v rejstříku zapsána. U osob, kteří již mají zřízené hráčské konto a kteří jsou v tomto rejstříku zapsáni, došlo 20. prosince k automatické blokaci hráčského konta. I z toho důvodu Fortuna své klienty o této změně informovala s předstihem. Ti si tak totiž mohli vybrat peníze z hráčského účtu jednoduše převodem na bankovní účet. O své peníze v případě, že jejich jméno v rejstříku figuruje, však nepřijdou ani nyní. Společnost jim umožní peníze vybrat na základě kontaktního formuláře.
Do rejstříku jsou však primárně zapsány jen osoby, které pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, dlužníci v úpadku a hráči s pravomocně uděleným zákazem her a sázek. Dle údajů Ministerstva financí ČR se jedná zhruba o 200 tisíc osob. Rejstřík naopak nezaznamenává osoby v exekuci. Ti se ale mohou, stejně jako všichni ostatní, do rejstříku nechat zapsat dobrovolně prostřednictvím formuláře zveřejněném na stránkách Ministerstva financí ČR.
Ten samý formulář slouží i k výmazu z rejstříku, o který si mohou fyzické osoby požádat neprodleně poté, co pomine důvod pro zápis. Lze ale předpokládat, že tyto informace má Ministerstvo k dispozici, a tak by k výmazu mělo docházet automaticky. Pokud je v rejstříku osoba zapsaná z důvodu úpadku, bude z něj vymazána ve chvíli, kdy nabude právní moci rozhodnutí, které ukončilo insolvenční řízení.
Výjimkou, na kterou se nevztahuje nutnost prověřovat zúčastněné hráče, jsou hry, u kterých není ze zákona povinná registrace. Ve zkratce, ověřovat výskyt v rejstříku musí herny, kasina, kurzové sázky a všechny hazardní hry provozované online. Zbytek tomuto nařízení nepodléhá a konkrétně u zmiňované Fortuny se jedná například o číselné loterie, které jsou provozovány na pobočkách.
Přidat komentář