Podle odborníků na domácí finance by si měl každý odkládat bokem na „horší časy“. Ale v praxi většina lidí neušetří vůbec nic. Pokud do této skupiny patříte také a počítáte každou korunu do výplaty, můžete se snadno dostat od nepříjemné situace – rozpočet vám nabourá nečekaná událost v podobě rozbité pračky či ledničky, porouchaného auta apod. Jak situaci elegantně vyřešit? Jednou z možností je i půjčka do výplaty. Na co byste si však měli dát pozor?
Nenajdete-li jiný způsob, jak nedostatek finančních prostředků vyřešit, pravděpodobně vám nic jiného než nebankovní půjčky nezbude. Ještě před tím, než o ní zažádáte, si přečtěte následující doporučení a držte se jich. Vyhnete se tak největším rizikům.
Opravdu peníze potřebujete?
Zvažte to ještě jednou. Nemohli byste počkat, až vám na účet dorazí vlastní peníze? Chcete-li si půjčit jen proto, abyste si pak zakoupili drahý smartphone, raději se přikloňte ke spotřebitelskému úvěru. Anebo s nákupem počkejte.
Nikdo vám nepůjčí jen tak
Žádné prověřování registrů a příjmů? Na to zapomeňte. Solidní společnosti musí dodržovat přísné zákony a rozhodně vám nepůjčí jen na dobré slovo. Jestliže vám někdo tvrdí opak, zřejmě bude něco v nepořádku a měli byste se obrátit na někoho jiného.
Půjčka jen od zavedených společností
Tato rada úzce souvisí s tou předchozí. Když už se pro půjčku rozhodnete, požádejte o ni u nebankovního poskytovatele, který má platnou licenci od ČNB. A raději si firmu „proklepněte“ i na webu – hledejte reference a zkušenosti ostatních žadatelů.
Vždy si přečtěte smlouvu
Přečíst si smluvní podmínky je naprosto zásadní. Pokud se vám smlouva jeví jako příliš komplikovaná a najdete v ní pasáže odkazující na jiné dokumenty, které jste ani k nahlédnutí nedostali, dejte od daného poskytovatele ruce pryč.
Přidat komentář