Zájemce o pořízení 3D tiskárny by měl vědět, že se neobejde bez softwaru, který mu poslouží při tvorbě modelů. Jaké možnosti se nabízí a kde lze najít hotové modely pro 3D tisk?
Na začátku je 3D model
Abyste mohli s 3D tiskárnou pracovat, potřebujete 3D model. Ten si můžete vytvořit v některém z dostupných softwarů nebo si ho zdarma či za poplatek stáhnout.
Servery s 3D modely lze rozdělit na komunitní weby a úložiště, kde jsou ke stažení zdarma, tržiště s placenými i bezplatnými modely a vyhledávače, které slouží k vyhledávání z různých zdrojů.
Mezi nejzajímavější úložiště a komunitní weby patří Thingiverse (největší svého druhu, obsahuje přes 2 mil. STL dat) a GrabCAD Library (grabcad.com/library). 3D modely volně ke stažení najdete mimo jiné také na stránkách Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Na seznamu největších tržišť by neměly chybět servery jako Cults3D, CGTrader či MyMiniFactory.
Spoustu dalších tipů najdete v článku na téma „kde hledat modely pro 3D tisk v roce 2021“, který vyšel na blogu e-shopu Sharplayers.
Co když nikde nenajdete model, který potřebujete?
Pokud jste na internetu nenašli potřebný 3D model, můžete si ho vytvořit sami. Anebo se obrátit na někoho, kdo vám ho vytvoří na zakázku – třeba právě na Sharplayers.
Jaký zvolit program pro modelování?
Rozhodli jste se, že si vytvoříte model sami? Pak se budete muset rozhodnout mezi parametrickým modelováním v CAD programech a tzv. scuptingem, který se používá v případě nepravidelných a organických modelů.
Pro přípravu modelu se jeví jako dobrá volba programy Meshmixer (zdarma) a NetFabb (součást Prusa Slicer).
Jakmile je 3D model připraven, musí se „naslicovat“, tedy připravit pro 3D tiskárnu. K tomu slouží např. zmíněný Prusa Slicer.
Poslední fáze se nese ve znamení samotného tisku. Běžný uživatel si vystačí s SD kartou, majitelé většího počtu zařízení mohou pro jejich řízení použít např. Octoprint nebo Astroprint.
O tom, jak vybrat program pro 3D tisk, si opět můžete přečíst více na blogu Sharplayers.
Přidat komentář