Podnikání

K čemu slouží koncový spínač neboli „koncák“?

Mnohé komponenty mají daleko větší význam, než jaký jim přisuzujeme. Patří mezi ně také koncový spínač, hovorově koncák. Jedná se o zařízení, které nachází využití v elektrotechnice a jehož účelem je spínání a rozepínání elektrických obvodů v jejich koncových polohách. Pokud vám taková definice příliš neříká a nedokážete si představit praktické využití, přečtěte si tento článek. Najdete se v něm vše podstatné o koncovém spínači i tip na e-shop, kde zaručeně sežnete správný typ.

Jak koncový spínač pracuje?

Koncový spínač je v podstatě snímací senzor vybavený různými mechanickými komponenty – například pákami s kladkou, plunžry, třmenovými pákami nebo bezpečnostními spínači. Všechny mají společnou funkci – po změně polohy rozepínají obvod.

Mechanické koncové spínače nejsou jediným zástupcem daného sortimentu, k dostání jsou také koncové spínače magnetické, které pracují na principu magnetické indukce.

Vraťme se však k mechanickým koncovým spínačům a k tomu, jak fungují. Skládají se ze dvou částí – mechanické a elektrické, kterou tvoří spínací kontakty. Jakmile změní koncovou polohu mechanická část spínače, dojde k rozpojení kontaktů elektrického obvodu. V praxi může dojít např. k rozsvícení světel, zablokování pohybu dveří nebo vypnutí určitého zařízení.

Pestré praktické využití

Uplatnění koncových spínačů v průmyslu je pestré, využívají se například při ochraně robotů, montážních a transportních zařízení (např. portálových jeřábů), ale také v oblasti automatizace budov. Jedná se o odolný, spolehlivý a jednoduše instalovatelný prvek, který se obvykle připojuje prostřednictvím stykačů silových obvodů a ovládacích relé. Může být také součástí programovatelného logického automatu.

Koncové spínače se neliší pouze druhem hlavice, rozdílné jsou také další parametry – rozměry, typ použitého konektoru, proud kontaktů, konfigurací výstupu či jinými vlastnostmi. K dostání jsou také komponenty s vysokým stupněm krytí určené pro aplikaci v náročných podmínkách (v prašném či vlhkém prostředí).

Na co se zaměřit při výběru koncového spínače?

Mezi nejdůležitější parametry patří proud (maximální proud), spínané napětí, zatížitelnost a druh kontaktu (obvykle NO+NC). Například ve velmi vytížených strojích však hraje roli také trvanlivost. Pro velmi malé aplikace je zase dobrou volbou koncový mikrospínač.

Poohlédněte se v nabídce TME

V e-shopu tme.eu najdete téměř tisícovku koncových spínačů různých typů od prověřených výrobců (např. Siemens, Honeywell, Pizzato Elettrica). S hledáním toho správného vám pomůže sofistikované třídění. Stačí jen navolit konstrukční aspekty a elektrické parametry. Prodejce nabízí komponenty s kovovým a plastovým korpusem, různými stupni krytí i do prostředí s různou pracovní teplotou.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.