Jak ušetřit

Ušetřit na elektřině není zase tak složité

Každý, kdo nebyl posledních několik měsíců úplně mimo dění, dobře ví, že současné ceny energií jsou nejvyšší za posledních několik desetiletí.

To je samozřejmě pro mnoho domácností docela velký problém, jelikož už tak měly mnohé z nich problém vyjít s penězi před zdražováním, natož dnes. Naštěstí i přesto je možné doma zavést pár preventivních opatření, které mohou spotřebu razantně snížit.

Drobnosti, které fungují

Začít je dobré na drobnostech, jelikož ty nevyžadují žádné náklady a zároveň je jednoduché jich dosáhnout. Základem je si upravit nastavení u televize, respektive monitoru. U těchto obrazovek se doporučuje razantním způsobem snížit jas a kontrast. Díky tomu se sníží jejich žravost až o 50 %, někdy i více.

Také je fajn důsledně dbát na zhasínání ve všech pokojích, kde světlo není aktuálně potřebné. Svítit si jen tak mohlo být fajn před pár lety, kdy energie stály pakatel, nikoliv při dnešních cenách. Důležité navíc není pouze to, jak často se svítí, ale také čím se svítí.

Dobré žárovky jsou k nezaplacení

Na světelném zdroji hodně záleží. Například spořivá LED světla jsou energeticky zcela nenáročná, a proto se jejich užívání všeobecně doporučuje. Mnoho domácností však na takováto doporučení neslyší a místo efektivního osvětlení LED využívá své železné zásoby vláknových žárovek.

Ty sice ve své době stály pakatel, nicméně podle toho taky měly spotřebu. V dávných dobách se tato problematika pochopitelně tolik neřešila, avšak při dnešní energetické krizi je používání vláknových světel z finančního hlediska velmi nešťastné.

Správný e-shop

LED žárovky jsou samozřejmě o něco dražší, než byly kdysi vláknové modely. Ovšem jejich cena rozhodně není kdovíjak vysoká. Standardní typy je možné si pořídit za nižší desítky korun, což je dnes pakatel.

Tento i mnoho jiných typů šetrného osvětlení je možné koupit kupříkladu v e-shopu Silring. Každý tam najde, co hledá. Jen musí někdy projít všechny kategorie na webu.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.