Nezařazené

Srovnání bankovních účtů 2014

Dnes už není žádným tajemstvím, že poplatky, které si účtují české banky, jsou v porovnání s těmi zahraničními nemilou raritou. Ale najdete u nás i takové bankovní účty, při jejichž užívání se naše prostředky nijak zvlášť „nesedřou“. Bankovní účet je jakousi vstupenkou do světa financí a jeho zřízení prvním kontaktem s ním. Často se ale odsud peníze do dalších finančních produktů bohužel nedostanou. Nemůžeme se však divit, protože obyčejný smrtelník nemá bez pomoci nějakého analytika příliš velkou šanci na výnos při nakládání s penězi.

Také se dost často, ať už v televizi nebo v novinách, objevují lákavé nabídky, které samozřejmě mívají své háčky, a proto je velmi dobré, mít se na pozoru. Nemůžeme se divit, že mnozí lidé na tyto lákavé nabídky vůbec nereagují. Naše znalosti o finančních nástrojích jsou slabší, než byly na začátku minulého století, a právě díky tomu jsou Češi pro většinu bank spíše bezbranní spoluhráči v porovnání s těmi rozvinutějšími finančními trhy. Přestože jsou poplatky určitě jedním z nejvýznamnějších kritérií pro posouzení běžného účtu, informujte se také, zda vámi vybraná banka poskytuje všechny služby, které požadujete.

Některé banky nenabízejí vůbec žádné platební karty, jiné zase mají problém s odesláním plateb do zahraničí apod. Dalším, stále častějším, je transparentnost. Je běžné, že se banky snaží učinit srovnání s ostatními své produkty co nejhůře srovnatelnými. A proto některé z nich nabízejí běžný účet pouze v kombinaci s jinými produkty. Takovéto „balíčky“ jsou pak z principu těžko srovnatelné, u jiných zase mohou chybět některé informace o poplatcích nebo není sazebník na internetu vůbec k dispozici.

Pro rozhodování, kterou banku si tedy vlastně vybrat přispívá také sazba, tedy jak budou úspory na Vašem účtu zúročeny. Nejlepší je, si na běžném účtu nechávat co nejméně prostředků a peněz, které máme navíc, si posílat do výhodnějších produktů. Potom je úročení úspor spíše bezvýznamným kritériem.

účet Air Bank Equa Bank Česká spoř. Fio Banka Zuno Era Raiffeisen Sberbank Sparkasse ČSOB KB UniCredit GE Money
Poplatek 0 99 0 0 0 26 99 47 20 55 68 69 139
Platby 0 0 0 0 0 2 0 5 3 3 6 6 0
Výběr vl. O neposkytuje 0 9 28 5 0 5 6 6 9 0 0
Výběr ci. 25 0 40 30 28 30 0 37 35 35 39 30 40

Neexistuje nejlepší běžný účet, protože každý od svého bankovního účtu očekává něco jiného. Někdo chce vedení zdarma, někdo jiný rád zaplatí menší paušál a nic jiného, někdo chce velkou zavedenoubanku a jiný naopak preferuje mládí a dravost nových bank. Důležité je určit si, co od svého běžného účtu očekáváte a podle toho vybírat. Potřebujete osobní kontakt a chcete chodit na pobočku? Pak si asi nevyberete internetovou banku, která má tři pobočky v republice. Pokud naopak banku navštěvovat nechcete a preferujte kontakt pomocí moderních technologií, zvolíte některou z nových menších bank.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.