Podnikání

Nejčastější chyby, kterých se OSVČ dopouští v přiznání k dani z příjmu

Podnikáte jako OSVČ a rozhodli jste se, že si přiznání sestavíte svépomocí? V tom případě vám přijde vhod seznam nejčastějších chyb, které se živnostníci dopouští. Informace nám poskytla profesionální účetní firma Profitas, která zajišťuje vedení účetnictví OSVČ i právnickým osobám.

Chyba v uplatnění úroků z hypotéky

V možnostech banky není, aby posoudila, zda klient splnil zákonné podmínky. Zda poplatník podmínky splňuje, musí zjistit sám. Úroky z hypotéky nelze v daňovém přiznání uplatnit v případě, že nemovitost slouží k pronájmu nebo podnikání. Zároveň ani v případě, kdy poplatník není vlastníkem nemovitého majetku.

Plátci DPH nejsou paušální výdaje zapovězeny

OSVČ si často myslí, že plátci DPH nemohou uplatňovat paušální výdaje. Není to pravda – pokud se dotyčného netýká výjimka, může uplatňovat paušální výdaje daně z příjmů. To samé platí pro osobu výdělečně činnou, která má zaměstnance.

OSVČ s paušálem nemá nárok na některé slevy

§ 35ca obsahuje omezení související s uplatňováním daňového zvýhodnění na dítě a slevy na manželku. Podnikatelé uplatňující paušální výdaje mohou využít slevu na manželku a daňové zvýhodnění na dítě pouze za předpokladu, že základ daně, u kterého použije paušální výdaje, je nižší než polovina celkového základu daně. Školkovné může uplatnit každý, a to bez ohledu na výši paušálních výdajů.

Do nákladů si podnikatel nemůže dát všechno

Vůbec nejčastější chybou, kterou se dopouští OSVČ při sestavování přiznání k dani z příjmu, jsou nevhodné výdajové položky. Zákone umožňuje uplatnit výdaje, které prokazatelně souvisí s podnikatelskou činností. Nikoliv výdaje za věci, které slouží k uspokojení osobních potřeb. V případě např. osobního vozu, který je využíván při podnikání a zároveň k osobním účelům, se uplatňuje poměrná část.

Omylů je samozřejmě mnohem více. Chcete-li mít své přiznání k dani z příjmu v naprostém pořádku, raději se obraťte na odborníky! Další informace najdete na www.profitas.cz.

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tipy pro vás

Podnikový informační systém Money S4 vám pomůže v efektivním řízení vaší společnosti.

Tip na profesionální HR systém pro řízení lidských zdrojů. Mějte mzdy a personalistiku pod kontrolou!