Důležité informace

Připravované a schválené změny v oblasti daní v z 1.pololetí 2015

Rok 2015 přináší malé i velké změny v daňové oblasti. Příchod roku 2015 přinesl řadu změn, nicméně další návrhy zákonů a schvalování novel se objevuje i v průběhu roku.

V následujících řádcích se podíváme na tři změny, o nichž by měla mít informace každá firma poskytující daňové poradenství.

Evropský parlament bojuje proti praní špinavých peněz

Evropský parlament akceptoval nová evropská pravidla, jejichž cílem je zabránit praní špinavých peněz a financování terorismu. Pravidla zahrnují především zavedení veřejných registrů obsahující informace o skutečných vlastnících podnikatelských či jiných subjektů, a s tím související transparentnost a kontrolu subjektů a jejich transakcí. Informace z  registrů by měly být přístupné nejen finančním orgánům, ale i dalším subjektům jako např. bankám či veřejnosti, avšak s určitými omezeními. Směrnice proti praní špinavých peněz neboli AMLD (Antotlivých členských států a tím předejít mezinárodnímu praní špinavých peněz. Členské státy budou muset nová pravidla implementovat do svých vnitrostátních předpisů do dvou let.

Novela zákona o dani z nemovitých věcí

S účinností od 1. ledna 2016 byla schválena novela zákona o dani z nemovitých věcí, která zejména upřesňuje znění zákona v souladu s novým občanským zákoníkem.

Upřesňuje se např. pojem „stavební pozemek“, kterým je pozemek, na němž nestojí zdanitelná stavba, a je určen k zastavění. Nově se tento pozemek také vymezuje v souvislosti s výstavbou některých staveb, které budou od daně osvobozeny. Dále se upřesňuje předmět daně ze staveb a jednotek a zavádí se pojem „zdanitelná jednotka“, tak aby bylo zřejmé, že předmětem daně jsou jen stavby a jednotky dokončené či způsobilé užívání.

Novela upřesňuje také některé podmínky pro osvobození od daně. Například omezuje osvobození od daně u pozemků ve vlastnictví státu, krajů a obcí, a to tak, že od daně budou osvobozeny pozemky, u nichž není zřízeno právo stavby. Dále zpřesňuje podmínky pro osvobození staveb a jednotek sloužících zdravotnickým zařízením či podmínky osvobození pro stavby, ve kterých je získávána energie z biomasy.

Novela zákona o investičních pobídkách

Od 1.května je účinná novela zákona o investičních pobídkách, která zavádí nové druhy investičních pobídek a odstraňuje limitující překážky. Investor, který zřídí nebo rozšíří investici na území České republiky, má právo na podporu v podobě investičních pobídek. Seznam podporovaných oblastí zahrnuje zpracovatelský průmysl, technologická centra a centra strategických služeb. Poslední skupina zahrnuje nově také datová centra a call centra.

Novela zákona zvětšuje okruh okresů, kde bude přístupná hmotná podpora vytváření nových pracovních míst a hmotná podpora rekvalifikace či školení nových zaměstnanců. Dále redukuje minimální požadovaný počet nových pracovních míst nebo zmírňuje některé sankce a omezení související s uplatněním daňových slev.

Pakliže nejste v této oblasti znalí, doporučujeme obrátit se na společnost orientující se na daňové poradenství a vedení účetnictví.

O KempHoogstad

Společnost založili v roce 2006 daňoví poradci a právníci s praxí v renomovaných celosvětových právních a daňových kancelářích. Kvalita poskytovaných služeb je na úrovni velkých mezinárodních advokátních kanceláří a daňových poradenských společností. Mezi daňové poradce KempHoogstad patří například Bohdana Pražská (v posledním vydání prestižního katalogu právnických firem Legal 500 zařazena mezi „Leading individuals“) nebo Filip Dostál.

administrator

Přidat komentář

Klikni a přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tipy pro vás

Podnikový informační systém Money S4 vám pomůže v efektivním řízení vaší společnosti.

OVB Journal – spolehlivý zdroj zajímavostí a novinek ze světa financí.

Jednoduché vystavení faktury online vám umožní služba iDoklad.cz. Vyzkoušejte si i vy službu zcela zdarma!

Tip na spolehlivý ERP systém od společnosti Vema.